Spawanie stali w nowoczesnym wydaniu: Fronius wzbogaca platformę źródeł spawalniczych TPS/i o wersję Steel Edition

 

Fronius Perfect Welding poszerza asortyment: ta specjalizująca się w spawalnictwie firma wprowadza właśnie na rynek nową wersję swojej obecnej platformy źródeł spawalniczych — TPS/i Steel Edition. Wersja Steel Edition jest przystosowana do ręcznego spawania stali i odznacza się atrakcyjną relacją ceny do możliwości. Użytkownicy otrzymają do dyspozycji różne charakterystyki spawania metodą standardową i łukiem pulsacyjnym oraz pakiet certyfikowanych instrukcji spawania zgodnych z normą DIN EN 1090.

 

Źródło spawalnicze TPS/i Steel Edition firmy Fronius jest oparte na obecnej platformie TPS/i. Należące do niej systemy spawania mają modułową budowę, można je indywidualnie parametryzować i wyróżniają się możliwościami działania w sieci i rozbudowanymi funkcjami komunikacyjnymi. Wysoka moc obliczeniowa procesora umożliwia niezwykle precyzyjne analizowanie i kontrolowanie procesów spawania. Zapewnia to optymalne efekty podczas realizacji wielu zadań spawalniczych. Wersja Steel Edition jest specjalnie przystosowana do ręcznego spawania stali. Dysponuje zatem różnymi charakterystykami spawania stali metodą standardową i prądem pulsującym. Za ich pomocą użytkownicy mogą spawać blachy stalowe o grubości nawet jednego milimetra.

Atutem wersji Steel Edition jest tak zwana charakterystyka PCS (Pulse Controlled Spray Arc). Przynosi ona korzyści przede wszystkim w obszarze pośredniego łuku spawalniczego. Łagodne przejście między spawaniem prądem pulsacyjnym a natryskowym sprawia, że powstaje znacznie mniej odprysków spawalniczych wymagających poprawek. Ponadto koncentracja łuku spawalniczego w tej charakterystyce zapewnia głęboki profil wtopienia. Jest ona zatem szczególnie przydatna w przypadku spawania wąskoszczelinowego, spoin pachwinowych i warstw graniowych spoiny.

 

 

Instrukcje spawania do prac wymagających zgodności z normami

Wersja TPS/i Steel Edition dysponuje zintegrowanym pakietem instrukcji spawania (Welding Procedure Specifications) do różnych gatunków stali, grubości materiałów i dodatków. Dzięki dodawanemu bezpłatnie pakietowi instrukcji spawania można uniknąć kosztownego i pracochłonnego tworzenia własnych instrukcji. Jest to szczególnie korzystne dla zakładów, które zobowiązują się do wykonywania prac zgodnie z europejską normą EN 1090. Stosowanie parametrów zawartych w pakiecie instrukcji spawania jest przykładowo zalecane w normie europejskiej dla producentów stalowych konstrukcji nośnych.

W celu wykazania, że spoiny zostały wykonane zgodnie z certyfikowanymi instrukcjami spawania, można skorzystać z systemu rejestrowania i analizy danych WeldCube Light, który stanowi standardowe wyposażenie wersji TPS/i Steel Edition. System TPS/i rejestruje wiele informacji o każdej wykonywanej spoinie, jak godzina i czas wykonania oraz średnie wartości prądu, napięcia, prędkości podawania drutu i mocy, po czym zapisuje je w swojej wewnętrznej pamięci. Dane te można wyświetlić i wyeksportować do pliku PDF za pomocą oprogramowania TPS/i SmartManager. Umożliwia to proste dokumentowanie wszystkich wykonanych spoin. Dostęp do zaawansowanych funkcji zarządzania danymi można w każdej chwili zyskać, wykupując licencję WeldCube Basic lub WeldCube Premium.

 

 

Różne klasy mocy i liczne akcesoria

Źródło spawalnicze TPS/i Steel Edition jest dostępne w różnych klasach mocy: od 270 do 600 A. Jego obsługę ułatwiają różne udogodnienia: czytelny wyświetlacz dotykowy sprawia, że sterowanie jest proste i intuicyjne. Opcjonalnie system można też wyposażyć w palnik spawalniczy Fronius JobMaster: pokazuje on najważniejsze parametry spawania bezpośrednio na rękojeści i umożliwia dokonywanie regulacji na uchwycie palnika. Ponadto dostępna jest funkcja zarządzania użytkownikami wyposażonymi w karty lub breloki, która umożliwia przypisywanie indywidualnych uprawnień i zmniejszenie liczby błędów wynikających z nieumiejętnej obsługi. Użytkownicy mogą także podłączyć Steel Edition do palnika K4 z odciągiem, który odsysa dym spawalniczy bezpośrednio w miejscu powstawania. Dostępny jest również opcjonalny filtr przeciwpyłowy, który ułatwia posługiwanie się źródłem spawalniczym w niesprzyjających warunkach otoczenia: chroni on przed wnikaniem do obudowy zanieczyszczeń, które mogłyby zakłócić działanie urządzenia.

 

Źródło: Fronius

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English