Sprężarki przewoźne

Źródło: Ingersoll Rand

 

Sprężarki przewoźne (mobilne) są wykorzystywane głównie w budownictwie. Ale mogą być przydatne także w przemyśle – w warsztatach utrzymania ruchu oraz firmach zajmujących się outsourcingiem sprężonego powietrza.

 

Służby Utrzymania Ruchu w zakładach przemysłowych zajmują się nie tylko serwisem urządzeń produkcyjnych, ale całym wyposażeniem technicznym, które jest na stanie przedsiębiorstwa. Jeśli instalacje znajdują się na rozległym terenie (między halami), dostęp do nich może być utrudniony. Jeżeli pęknie rura biegnąca pod wyasfaltowaną jezdnią, jedynym sposobem dostania się do niej jest rozkucie nawierzchni za pomocą młota pneumatycznego zasilanego sprężonym powietrzem, a do tego celu idealnym urządzeniem jest mobilny kompresor. Zimą sprawa jest tym trudniejsza, że w przypadku skutej mrozem ziemi dostanie się do instalacji teletechnicznych zastosowanie takich narzędzie wydaje się niezbędne, zwłaszcza jeśli użycie koparki z jakichś powodów jest niemożliwe. Reasumując – mała przewoźna sprężarka może być dobom wyposażeniem warsztatu Utrzymania Ruchu.

Firmy zajmujące się outsourcingiem utrzymania ruchu muszą liczyć się z awarią sprężarki, którą się opiekują. W takim przypadku serwis musi jak najszybciej dostarczyć urządzenie zamienne, którym może być – doraźnie – właśnie sprężarka mobilna. Oczywiście rozwiązanie takie będzie miało ograniczenia (związane przede wszystkim z wydajnością) oraz silnikiem spalinowym (więc nie może pracować w pomieszczeniach), niemniej w części przypadków może okazać się to rozwiązaniem szybkim i dopuszczalnym w istniejących warunkach. Należy dodać, że istnieją sprężarki mobilne (np. KAESER KOMPRESSOREN), które wyposażone są zarówno w silnik spalinowy jak i elektryczny, co eliminuje problem spalin.

 

Autor: Tomasz Kurzacz

 

Więcej poniżej lub w PDF (link do pobrania):

 

GM_2018_04_22_27_Sprezarki
Authors

Related posts

Góra
English