12 start-upów w III edycji KPT ScaleUp

 

Przez najbliższe sześć miesięcy w ramach akceleratora Krakowskiego Parku Technologicznego Grupa TAURON i Grupa Azoty będą współpracować z wybranymi startupami, by wdrożyć pomysły rozwijające Przemysł 4.0 w Polsce. Trzecia edycja KPT ScaleUp właśnie się rozpoczęła.

Do udziału w tej edycji KPT ScaleUp zakwalifikowało się 12 zespołów z całej Polski. W sferze ich zainteresowań znajdują się: Internet of Things, automatyzacja oświetlenia, rozszerzona rzeczywistość, optymalizacja procesów przemysłowych czy cyberbezpieczeństwo.

W inauguracji trzeciej edycji KPT ScaleUP udział wzięli przedstawiciele partnerów przemysłowych (m.in. wiceprezes zarządu Grupy Azoty dr Grzegorz Kądzielawski, dyrektor wykonawczy ds. badań i innowacji Paweł Poneta i Dyrektor marketingu i Strategii Lafarge Grzegorz Mądry), reprezentanci start-upów zakwalifikowanych do programu, a także prezes Krakowskiego Parku Technologicznego Wojciech Przybylski.

Dla Grupy Azoty S.A., przedsiębiorstwa produkcyjnego, rozwój Przemysłu 4.0 jest jednym ze strategicznych celów. Przystąpienie do programu potwierdza wybrany kierunek. Bezpośrednią korzyścią dla nas jest możliwość pozyskania, testowania i współpracy z podmiotami posiadającymi specjalistyczne kompetencje w zakresie technologii, przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka niepowodzenia. Dodam, że korzyści z programu są obopólne. Doświadczenia uzyskane przez obie strony w przyszłości przyczynią się do lepszego zrozumienia oczekiwań i możliwości dużych i mniejszych podmiotów gospodarczych, co w perspektywie przełoży się na zwiększenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. W obecnym naborze spółkę zainteresowały rozwiązania z zakresu BigData i Internetu Rzeczy, które wpisują się w nasze potrzeby – mówi dr Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty.

 

 

TAURON po raz kolejny sięga po narzędzie jakim jest ScaleUp. Wyniki programu Pilot Maker pokazały, że jest to efektywny sposób na znajdowanie biznesowych, szybko wdrażalnych rozwiązań. Tym razem w centrum zainteresowania energetycznego giganta znajdzie się obszar smart city, smart home, industry 4.0 oraz inteligentnych sieci dystrybucyjnych. W KPT ScaleUP TAURON będzie poszukiwał m.in. startupów posiadających perspektywiczne rozwiązania dotyczące zastosowania technologii Internetu rzeczy (komunikacja, sensory, analityka) dla domu, czy też zarządzania wieloma komponentami infrastruktury miejskiej, energetycznej, ciepłowniczej i innych mediów.

Marcin Mądry z Lafarge Polska zwracał z kolei uwagę na to, jak istotnym dla branży budowlanej jest czwarta rewolucja przemysłowa, a szczególnie wiążąca się z nią automatyzacja i robotyzacja. Dla niego udział w KPT ScaleUP to szansa na współpracę z ludźmi myślącymi out of the box i nie bojącymi się śmiałych wizji.

Pozostałymi partnerami programu akceleracyjnego są Astor, ES System, Grupa Vox, JMP Flowers, Woodward oraz Werner Kenkel.

Akcelerator KPT ScaleUP już po raz trzeci stwarza możliwość kooperacji między dużymi firmami i rozpoczynającymi działalność start-upami.

Wspólnym mianownikiem jest obszar zainteresowań, czyli Przemysł 4.0 i wszystko, co się z nim wiąże, czyli automatyzacja, integracja, czy przemysłowy internet rzeczy. Podstawowa zasada naszego akceleratora jest prosta: doświadczone firmy i starannie wybrani eksperci angażują się w rozwijanie wartościowych pomysłów start-upów. Finalnym etapem tego procesu ma być produkt gotowy do wdrożenia w polskich zakładach – wyjaśnia Bartosz Józefowski, kierownik programu akceleracyjnego KPT ScaleUP.

Przebieg programu można śledzić na oficjalnym fan page’u KPT ScaleUP: facebook.com/KPTScaleUp. Tam też ukazywać się będą informacje dotyczące kolejnych naborów do programu. Najbliższy z nich planowany jest na jesień bieżącego roku.

Akcelerator KPT ScaleUP jest jednym z 10 akceleratorów uruchomionych w ramach ogólnopolskiej inicjatywy PARP nazwanej ScaleUP. Jej celem jest wsparcie w rozwoju młodych firm, które spełniają kryteria jednego z 10 programów akceleracyjnych.Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Lista start-upów uczestniczących w III edycji akceleratora KPT ScaleUp

Payticon – dzięki pomysłowi tej firmy, możliwe stanie się zarządzanie wszystkimi urządzeniami tworzącymi smart home z wykorzystaniem tylko jednej aplikacji. Będzie ona potrafiła współpracować z inteligentnymi produktami różnych producentów (lodówki, odkurzacze, bramy garażowe, rolety etc.), dzięki czemu efektywne korzystanie z nich stanie się zdecydowanie łatwiejsze niż do tej pory.

S-Labs – innowacyjne laboratorium Internet of Things, działające w obszarze Smart Energy. Dzięki badaniom sektora energetycznego i współpracy z największymi dostawcami energii, ten krakowski start-up oferuje produkty i usługi umożliwiające zaawansowaną analizę zachowań związanych z konsumpcją energii elektrycznej. Watton S-Labs pozwala na łączenie automatyki domowej z inteligentnymi rozwiązaniami energetycznymi, a użytkowników z dostawcami energii elektrycznej. (więcej: https://slabs.pl, https://www.facebook.com/slabspl/)

Bilberry – powstała w Łodzi firma, która opracowała system automatyzacji oświetlenia w przemyśle, magazynach i uprawach szklarniowych. Służy on do zwiększenia wydajności oświetlenia przy jednoczesnym mniejszym zużyciu energii. Ma się to przełożyć na oszczędności sięgające do połowy dotychczas przeznaczanych środków na oświetlenie. Proponowane przez Bilberry rozwiązanie opiera się na autorskim oświetleniu i oprogramowaniu. (więcej: https://www.facebook.com/pg/bilberry.automation)

TechOcean – start-up będzie w akceleratorze rozwijał produkt Vision QB, czyli urządzenie stworzone do kontroli jakości na liniach produkcyjnych. Zapewnia ono elastyczny i szybki system kontroli jakości, który dopasuje się do Lean Manufacturing w różnych branżach. Efektem jego stosowania jest wzrost optymalizacji pracy zakładowej załogi. (więcej: https://techocean.pl/visionqb, https://www.facebook.com/techoceanPL/)

Headtrip – młoda firma specjalizująca się we wdrażaniu technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w Przemyśle 4.0 w celach szkoleniowych. Rozwiązania powstające w pracowni start-upu wyróżniają się pełną interaktywnością oraz zaawansowanymi, realistycznymi wizualizacjami. Headtrip dostarcza kompleksową usługę: spersonalizowaną aplikację, dobrany sprzęt oraz wsparcie
w użytkowaniu. (więcej: https://headtrip.pl/, https://www.facebook.com/headtripvrar/)

ExMetrix – rozwiązaniem oferowanym przez ten start-up jest system do analizy danych, który wykorzystuje najnowsze modele statystyczne i numeryczne oparte na Machine Learning, AI oraz sieciach neuronowych. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie modeli predykcyjnych, a jego użytkownik zyskuje dostęp do 70 mln strumieni danych. (więcej: http://www.exmetrix.com/pl/, https://www.facebook.com/Exmetrix-Data-Science-Platform-1672539289701945/)

ProxiGroup – start-up, który rozwija Przemysł 4.0 przy wykorzystaniu technologii RFID. Radiowa identyfikacja umożliwia efektywniejsze zarządzanie inwentaryzacją, śledzenie produktów i ich lokalizację w czasie rzeczywistym. (więcej: http://www.proxigroup.com, https://www.facebook.com/Proxitrak)

Optimatik – ten wrocławski start-up specjalizuje się w optymalizacji procesów przemysłowych ze szczególnych uwzględnieniem śledzenia oraz zarządzania pojazdami poruszającymi się po halach
i magazynach. Efektem korzystania z rozwiązań Optimatik jest zmniejszenie liczby użytkowanych maszyn przy zachowaniu wydajności floty oraz zwiększonej wydajności pracy załogi. (więcej: https://optimatik.co)

ICsec – rozwiązaniem proponowanym przez firmę jest system wzmacniający cyberbezpieczeństwo automatyki przemysłowej. W swoich produktach Scadvance wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Start-up kieruje swoją ofertę przede wszystkim do przedsiębiorstw z segmentów energetyki, gazownictwa, wodociągów, transportu, kolei i przemysłu. (więcej: https://scadvance.pl)

AI FORCE 1 – kluczowym produktem tego start-upu jest przeznaczony do mediów społecznościowych chatbot „My Social Seller”. Już dziś wykorzystuje on sztuczną inteligencję i system rozpoznawania emocji do interakcji z klientami, a zespół AI FORCE 1 planuje w niedalekiej przyszłości rozbudowanie go o system rozpoznawania obrazu. (więcej: http://www.mysocialseller.com/)

1000 Realities – ta ekipa zdążyła już sobie wypracować miano jednego z najciekawszych zespołów zajmujących się wirtualną i poszerzoną rzeczywistością (VR i AR). Start-up stworzył swoje rozwiązania z myślą o Przemyśle 4.0, gdzie stosowanie tych zaawansowanych technologii pozwala m.in. na bezpieczne i tanie szkolenie pracowników nawet przy najbardziej zaawansowanych maszynach lub procesach. (więcej: http://www.1000realities.pl)

ProLogLab – celem przyświecającym temu zespołowi było stworzenie rozwiązania umożliwiającego autonomizację poruszania się wózków paletowych/widłowych bez udziału człowieka. Klientami kluczowymi dla firmy są przedsiębiorstwa logistyczne, centra dystrybucyjne, cross-docki, a także producenci wózków elektrycznych i wózków widłowych.

 

Źródło: KPT

Authors

Related posts

Góra
English