Jakie realne korzyści niesie ze sobą cyfrowa transformacja?

 

Czwarta rewolucja przemysłowa przestała być futurystyczną koncepcją – jej rozwiązania można dostrzec na niemal każdym kroku. Odgrywają szczególną rolę w nowoczesnym przemyśle, dając możliwość oszczędności kosztów energii na poziomie nawet 80% – wynika z najnowszego raportu Schneider Electric na temat korzyści płynących z cyfrowej transformacji[1]. Jakie wyzwania niesie ze sobą transformacja cyfrowa? Jak będzie się rozwijać?

Global Digital Transformation Benefits Report 2019” to wynik analizy 230 projektów, które realizowaliśmy w ciągu ostatnich pięciu lat w 41 krajach. Raport jasno wskazuje, że technologie wspierające nowoczesny przemysł to siła napędowa transformacji cyfrowej – mówi Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Klastra Europy Środkowo-Wschodniej Schneider Electric, globalnego lidera w zakresie cyfryzacji – Przy tym innowacje muszą służyć konkretnym celom. Kluczową kwestią zarówno dla pojedynczych przedsiębiorstw, jak i naszej planety jest oszczędność energii: potrzebujemy jej coraz więcej, a zasoby są coraz mniejsze. Jak wynika z obliczeń, dzięki wdrożeniu inteligentnych cyfrowych rozwiązań, tylko do 2040 roku możemy zaoszczędzić 65 petawatogodzin[2]. To tyle, ile w roku 2015 wykorzystały wszystkie państwa niezrzeszone w OECD, w tym Chiny i Indie[3] – dodaje Jacek Łukaszewski.

 

Potencjał bez ograniczeń

Potencjał cyfrowych rozwiązań dotyczy niemal wszystkich obszarów działalności współczesnych przedsiębiorstw – od racjonalnego zarządzania energią, przez infrastrukturę, na ultrawydajnych bazach danych kończąc.

Z możliwości inteligentnej automatyki i energetyki mogą korzystać wszyscy, niezależnie od profilu działalności – stwierdza Jacek Łukaszewski. – Pokazuje to przykład budynku the Edge – siedziby firmy Deloitte w Amsterdamie. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu energią, automatyce i łączności opartej na Internecie rzeczy, jest określany mianem najinteligentniejszego i najbardziej energooszczędnego budynku na świecie. The Edge generuje 102% energii elektrycznej potrzebnej do jego zasilania[4]. Sercem projektu jest platforma rozwoju i wdrażania rozwiązań Schneider Electric – EcoStruxure.

 

[1] Global Digital Transformation Benefits Report 2019

[2] Petawatogodzina – jednostka energii równa 1 kWh do piątej potęgi.

[3] Global Digital Transformation Benefits Report 2019

[4] Ibidem.

 

Źródło: Schneider Electric

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English