Kolana – pracują u sportowców, ale także u rzemieślników

Profesjonalni rzemieślnicy, podobnie jak profesjonalni sportowcy, mocno obciążają kolana. Jak można je chronić, aby po zakończeniu pracy nadal były sprawne? Warto stosować pasujące do siebie spodnie z nakolannikami dobranymi odpowiednio do wykonywanej pracy.

 

 

W pracy, w której dużo czasu spędza się klęcząc, istotne są odpowiednie nakolanniki. Jak je dobrać, żeby spełniały swoją funkcję i były wygodne? Jak dbać o kolana, by były sprawne jak najdłużej? Zespół działu Rozwoju Produktu Snickers Workwear przestudiował szczegółowo te kwestie i w swojej ofercie ma produkty, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkowników.

 

Nakolanniki a spodnie robocze

W ochronie kolan istotnych jest kilka czynników. Po pierwsze, ważny jest taki krój i rozmiar spodni roboczych, aby kieszenie nakolannikowe znajdowały się w optymalnej pozycji – ani zbyt nisko, ani zbyt wysoko. W celu wyeliminowania przesuwania się ochraniaczy kolan na boki, konieczne są spodnie w prawidłowym rozmiarze, najlepiej z profilowanymi nogawkami, tak jak w spodniach Snickers Workwear. Nakolanniki, które przesuwają się w kieszeni, mogą nie ochronić przed obrażeniami, jeśli kolano ześlizgnie się z ich powierzchni. Dobry nakolannik chroni nie tylko rzepkę, ale również otaczającą ją powierzchnię, zamykając się wokół boków kolana. Jednym z najprostszych sposobów na poprawę poziomu ochrony jest zabezpieczenie ochraniaczy w prawidłowej pozycji, w czym, w spodniach Snickers Workwear, pomaga stosowany innowacyjny system KneeGuard ze specjalnym układem szwów pozycjonujących położenie specjalnie zaprojektowanych nakolanników.

Dobrze skrojone i dobrane spodnie wraz z nakolannikami współpracują ze sobą i z ciałem człowieka. Takich spodni nie trzeba podciągać, aby ustawić ochraniacze w odpowiedniej pozycji. Wybierając nową parę spodni, warto w nich klęknąć, aby sprawdzić, jak układają się kieszenie nakolannikowe. Należy też upewnić się, że wybrane spodnie i ochraniacz pasują do siebie. Niestety, bardzo często do spodni wkładane są nakolanniki niedopasowane kształtem, czy rozmiarem, co zwiększa ryzyko powstania urazów.

 

 

Nakolanniki a praca

Pewne jest, że osoby układające podłogi potrzebują doskonałej ochrony kolan. Jakiego poziomu zabezpieczeń potrzebują inni rzemieślnicy? Szczególnie ważne są tu dwa aspekty pracy – częstotliwość klękania oraz ilość czasu spędzanego na kolanach. Snickers Workwear w swoim asortymencie posiada 6 różnie zaprojektowanych modeli ochraniaczy. Jeżeli praca na kolanach jest wykonywana tylko od czasu do czasu wystarczy lekki i elastyczny nakolannik – typ 2, poziom 0[1], model Service 9111. W pracach, w których klęczy się częściej niż okazjonalnie, warto rozważyć zakup bardziej wszechstronnych nakolanników – typ 2, poziom 1[2], np. model rzemieślniczy 9110 lub model 9112 D3O LITE. Są one elastyczne, dzięki czemu można w nich pracować wygodnie, oraz zapewnią niezbędną ochronę. Nie są jednak przeznaczone do intensywnego użytkowania. Kiedy praca wymaga wielokrotnego wstawania, klękania, wykonywania długich zadań w pozycji klęczącej, potrzebne są bardziej wytrzymałe ochraniacze. Bardzo ważna jest tutaj ochrona przed uderzeniami, gdyż w tego rodzaju pracy kolana podlegają ciągłym wstrząsom. Dlatego sprawdzą się tu nakolanniki o innowacyjnych właściwościach amortyzujących, np. modele 9112 D3O LITE lub 9191 XTR D3O. W pracach, w których bardzo długi czas przebywa się na kolanach i nie wstaje się zbyt często, niezbędne będą z kolei nakolanniki specjalistyczne, które pozostają pod kolanami przez cały dzień, np. modele do prac podłogowych 9118 lub 9119 D3O LITE. Takie nakolanniki nie są odporne na częste uderzenia, ale chronią kolana podczas długotrwałej pracy na twardych, płaskich powierzchniach. Wymienione ochraniacze pasują do 2 konkretnych modeli spodni Snickers Workwear –  Kevlar oraz 6923 Kevlar FlexiWork.

 

 

Nakolanniki a materiał i konstrukcja

Wybierając nakolanniki warto zwrócić uwagę na takie ich właściwości jak kształt, poziom ochrony, elastyczność, wentylacja, pochłanianie uderzeń oraz trwałość. Kształt – dobry nakolannik nie tylko zakryje środek kolana, ale także zamknie się wokół niego, aby chronić boki. Takie nakolanniki mają profilowaną konstrukcję, z bokami, które mogą się podnosić. Ponadto zagwarantują optymalne położenie w kieszeni nakolannikowej. Poziom ochrony – odpowiednio dobrany pozwala na właściwe zabezpieczenie się w zależności od rodzaju pracy. Elastyczność – wygodniejszy w użyciu nakolannik dostosowuje się do pozycji ciała zapewniając jednocześnie wymagany poziom ochrony. Wentylacja – kanały wentylacyjne mogą mieć duży wpływ na komfort pracy, szczególnie gdy robi się gorąco. Pochłanianie uderzeń – innowacyjne materiały, jak np. D3O, który Snickers Workwear wykorzystał w pierwszych na świecie aktywnych nakolannikach 9191 XTR D3O sprawiają, że ochraniacze są elastyczne podczas ich obciążania, ale usztywniają się, podczas amortyzowania uderzenia. W ten sposób to materiał, a nie kolana, absorbuje większość wstrząsu. Trwałość – niektóre materiały są trwalsze niż inne, np. pianka super lekka (taka jak PE) jest mniej wytrzymała niż materiał w rodzaju poliolefinu.

 

Certyfikacja

Warto wiedzieć, że nakolanniki nie są certyfikowane jako samodzielne produkty. Nakolanniki Snickers Workwear są zaprojektowane i przebadane, zgodnie z wymaganiami normy ochrony kolan EN 14404;2010[3] dla typu 2, w połączeniu ze wszystkimi spodniami Snickers Workwear z kieszeniami nakolannikowymi wykonanymi w systemie KneeGuard. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że zabezpiecza swoje kolana w efektywny sposób. Warto pamiętać, że aby zachować zgodność z wymaganiami normy, należy nosić nakolanniki tylko z dopasowanymi do nich spodniami. Dobieranie różnych marek nakolanników i spodni sprawi, że certyfikacja będzie nieważna. Stąd na etykietach spodni Snickers Workwear wymienione są konkretne numery katalogowe pasujących do nich nakolanników.

 

 


[1] Typ 2, poziom 0 – skuteczna ochrona kolan pod kątem potrzeb rzemieślników, którzy pracują pod dachem i klękają okazjonalnie. Ochrona kolan na twardych i płaskich powierzchniach.

[2] Typ 2, poziom 1 – niezawodna ochrona kolan pod kątem potrzeb rzemieślników, którzy pracują w ciągłym ruchu i często klękają. Ochrona kolan przed kamykami, gwoździami i innymi obiektami o wielkości do 1 cm na twardych i płaskich powierzchniach.

[3] Norma EN 14404 ochrony kolan ustala rozmiar, rozkład sił, odporność na przebicie i metody testowania nakolanników.

 

Źródło: Hultafors Group

Authors

Related posts

Góra
English