5G: Ericsson, Audi i Sick prezentują interakcję pomiędzy robotem a człowiekiem w czasie rzeczywistym

 

Podczas Targów Hanowerskich 2019, zobaczyć można ekscytujący pokaz bliskiej współpracy ludzi i maszyn. Szwedzka firma Ericsson wyposażyła swe stoisko w sieć 5G i wraz ze swoimi partnerami technologicznymi, firmami Audi i Sick, prezentuje interakcję pomiędzy człowiekiem a robotem w czasie rzeczywistym. Poruszający się po ekspozycji bezprzewodowy robot wchodzi w interakcję z gośćmi wystawy.

W przyszłości bezprzewodowe roboty będą pracowały ręka w rękę z ludźmi. Kluczową dla bezproblemowej ich współpracy, jest kwestia współdziałania w czasie rzeczywistym. Rozwiązaniem jest tu zastosowanie technologii 5G o bardzo niskich opóźnieniach końcowych, wynoszących poniżej dziesięciu milisekund oraz o wysokim poziomie stabilności sieciowej. 5G czyni współpracę ludzi i maszyn jeszcze bezpieczniejszą. Pokaz na stoisku Ericssona na Targach Hanowerskich jest przykładem, jak wyglądać będzie takie współdziałanie w fabryce. Robot wyposażony jest w czujniki połączone z siecią 5G. W momencie, gdy człowiek wyciąga rękę w kierunku robota, ruch ten jest wykrywany przez czujniki. Na wyciągnięcie ręki robot reaguje podając człowiekowi paczkę miętowych cukierków. – W przyszłości 5G będzie miało zasadnicze znaczenie dla umożliwienia takim bezprzewodowym robotom elastycznej, niezawodnej i bezpiecznej interakcji z ludźmi w środowiskach produkcyjnych – wyjaśnia Jan-Peter Meyer-Kahlen, szef ICT Development Center Eurolab Aachen. – Bowiem tylko 5G daje robotom możliwość reakcji w czasie rzeczywistym i z bardzo niskim opóźnieniem końcowym.

Interakcja pomiędzy człowiekiem a robotem, jaką zobaczyć możemy na Targach Hanowerskich, to dopiero początek. Wprowadzając standard 5G do produkcji samochodów zyskujemy zupełnie nowe możliwości łączenia maszyn z wykorzystaniem fal radiowych – mówi dr Henning Löser, szef laboratorium produkcyjnego Audi, w którym już od roku 2018 cztery pierścienie wraz z Ericssonem testują możliwości lokalnej sieci 5G na potrzeby produkcji samochodów. – Jesteśmy absolutnie przekonani co do potencjału nowej technologii. Dlatego chcemy zbudować własną sieć 5G, która w przyszłości ułatwi sprawną i elastyczną produkcję.

Sebastian Heidepriem, szef wydziału technologii bezprzewodowych w firmie SICK AG dodaje: – W połączeniu z bezprzewodową komunikacją przemysłową, technologia 5G ma kluczowe zalety dla wykorzystania jej w naszych rozwiązaniach czujników. Ten rodzaj komunikacji pozwala na fundamentalne zmiany w architekturze oprogramowania, co w konsekwencji umożliwia wdrożenie elastycznej automatyzacji. Dlatego też ciągle oceniamy przydatność technologii 5G dla zastosowań przemysłowych. Jej zaletą jest na przykład to, że pojazdy przemysłowe mogą korzystać z 5G nie tylko w halach produkcyjnych, ale również na zewnątrz i na drogach publicznych. Przykład zastosowania robotyki pokazany na Targach Hanowerskich pokazuje, w jaki sposób, dzięki niezawodnej komunikacji z niskim opóźnieniem, ludzie i roboty będą mogli w przyszłości lepiej współpracować.

 

Źródło: Audi

Authors

Related posts

Góra
English