PGO rozbudowuje laboratorium zakładowe w Piotrkowie Trybunalskim

 

Energetyka, przemysł wydobywczy i chemiczny poszukują odlewów odpowiadających zaawansowanym normom jakościowym i wytrzymałościowym. To następstwo coraz bardziej ekstremalnych warunków w jakich odlewy będące choćby częściami różnego rodzaju pomp muszą pracować. Jednym ze sposobów na spełnienie tych oczekiwań jest rozwój własnego zaplecza badawczo-rozwojowego w skład, którego wchodzą laboratoria zakładowe. W Piotrkowie na ten cel przeznaczono w ostatnich miesiącach ponad 1,3 mln złotych

Piotrkowskie laboratorium wykonuje kompleksowe badania dla kwalifikowania technologii spawania WPQR w obecności inspektorów DNV GL, TÜV Rheinland, Lloyd’s Register i innych towarzystw klasyfikacyjnych. Jako kwalifikowany dostawca badań otrzymało świadectwo uznania laboratorium badawczego wydane przez TÜV Rheinland Polska. Zaplecze analityczne umożliwia realizację wszechstronnych badań chemicznych, wytrzymałościowych i metalograficznych w zakresie stali, staliw węglowych, niskostopowych i wysokostopowych oraz żeliw szarych, stopowych i sferoidalnych

Inwestycja w doposażenie laboratorium wynika nie tylko z oczekiwań naszych klientów, ale przede wszystkim ze strategii rozwoju firmy jako innowacyjnej i konkurencyjnej na rynku międzynarodowym. Nie możemy, bowiem zapomnieć, że celem nadrzędnym jego działalności jest możliwość prowadzenia badań R&D a co za tym idzie udoskonalania naszych produktów i technologii – stwierdził Ireneusz Kazimierski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych. – Ponadto własne zaplecze laboratoryjne umożliwia lepszą kontrolę jakości wytwarzanych odlewów oraz skrócenie czasu realizacji zamówień. Nasi klienci otrzymują lepszy produkt w krótszym czasie.

Dziś w Piotrkowie trwa realizacja dużego projektu badawczo-rozwojowego realizowanego we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, przy wsparciu funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.  – Nie zapominajmy jednak, że sam projekt to tylko połowa sukcesu – wyjaśnia Bogumił Predoń, kierownik Biura Badań i Systemów Zarządzania. – Poza technologią niezbędne jest także dobrze wyposażone zaplecze laboratoryjne. Tylko połączenie tych dwóch elementów pozwala dostarczać klientowi odlewy spełniające jego wymagania – dodaje.

Kiedy projekt Demonstracja technologii wytwarzania innowacyjnych odlewów staliwnych przeznaczonych do zastosowania w ekstremalnych warunkach eksploatacji z wykorzystaniem konwertora AOD zostanie zrealizowany, produkty z Piotrkowa Trybunalskiego będzie można stosować w bardzo inwazyjnych środowiskach pracy, cechujących się np. dużym zasoleniem, na głębokościach poniżej 3000 metrów, w temperaturach do −60°C czy wreszcie w instalacjach wykorzystujących skrajnie agresywne media (takie jak kwasy, ropa naftowa, para wodna o wysokim ciśnieniu), czyli wszędzie tam, gdzie mają zastosowanie odlewy o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych.

Wraz ze zwiększającymi się wymaganiami klientów – i wzrastającym udziałem odlewów staliwnych z gatunków wysokostopowych w produkcji – istniejące od wielu lat laboratorium musiało postawić na rozwój.

– Dzisiaj każda odlewnia chcąca konkurować na rynku odlewniczym ma tylko jedną drogę – wyposażenie w najnowocześniejszy sprzęt oraz rozwój kompetencji personelu badawczego – stwierdził Bogumił Predoń i dodał podsumowując. – Własne laboratorium daje pełną niezależność, a dzięki obligatoryjnemu udziałowi w badaniach biegłości jesteśmy gwarantem rzetelnie wykonywanych badań.

Wyposażenie pracowni chemicznej w jeden z najnowocześniejszych w Europie spektrometrów ARL iSpark 8860 firmy Thermo Fisher Scientific, maszynę wytrzymałościową Z250 firmy ZwickRoell, czy też nacinarkę VRE do karbów z układem optycznym OptoLab II firmy LaborTech – pozwala spełnić wszelkie rygorystyczne wymagania klientów, m.in. z branży chemicznej, energetyki czy branży kolejowej.

– Wszystkie wykonywane u nas badania realizujemy zgodnie z obowiązującymi euronormami (EN) oraz normami amerykańskimi (ASTM). Zakres badań został również potwierdzony przez Polskie Centrum Akredytacjiakredytacja AB 205 – podkreśla Bogumił Predoń. – Oczywiście możliwe jest również wykonywanie innych badań, poza zakresem akredytacji – podsumowuje.

PGO SA Pioma-Odlewnia Oddział w Piotrkowie Trybunalskim jest częścią największej w Polsce grupy przemysłowej specjalizującej się w produkcji odlewów i odkuwek. Produkty grupy znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu na rynku krajowym i międzynarodowym.

 

Źródło: PGO

Authors

Related posts

Góra
English