Największy termos w mieście

20 000 metrów sześciennych pojemności, 65 metrów wysokości i 21 metrów średnicy- to parametry akumulatora ciepła pracującego w elektrociepłowni ZW Bielsko-Biała TAURON Ciepło. Podstawowym zadaniem tego urządzenia, jest wyrównywanie obciążenia źródła ciepła podczas zmiennego zapotrzebowania energii przez odbiorców. To jeden z czterech, tak dużych akumulatorów ciepła pracujących w elektrociepłowniach w Polsce.

 

 

 

Akumulator służy do gromadzenia nadmiaru energii w dzień i dostarczania jej miastu nocą, gdy jest najzimniej. W czasie pięciomiesięcznej przerwy, kiedy wyłączamy dopływ ciepłej wody do zbiornika akumulatora (od czerwca do listopada) temperatura spada w nim tylko o 3 st. C.  Zadaniem akumulatora ciepła  elektrociepłowni w  Bielsku Białej jest zabezpieczenie ciągłych i równomiernych dostaw ciepła dla miasta Bielsko-Biała, a tym samym zapewnienie  wysokiego standardu usług realizowanych przez spółkę.

– Zastosowanie akumulatora ciepła w naszej bielskiej elektrociepłowni ma znaczący wpływ na stabilną i ciągłą pracę bloku ciepłowniczego oraz podniesienie efektywności pracy turbiny i kotła bloku ciepłowniczego, a co za tym idzie obniżenie kosztów ich eksploatacji. Nowoczesne i sprawnie działające urządzenia oznaczają wyższy poziom bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców miasta Bielsko-Biała – mówi Jacek Uhryn prezes zarządu TAURON Ciepło.

Akumulator ciepła eksploatowany w ZW Bielsko – Biała magazynuje energię cieplną w postaci ciepłej wody i jest  bezpośrednio podłączony do systemu ciepłowniczego miasta Bielsko-Biała. Urządzenie pozwala na równomierne dostawy ciepła w okresach chłodów.  Gromadzi ciepło gdy zapotrzebowanie na nie jest mniejsze, a oddaje, gdy jego zużycie rośnie – co poprawia efektywność procesu dostarczania ciepła.

 

Źródło: TAURON

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English