Oszczędności wody w przemyśle nawet w dziesiątkach tysięcy złotych dziennie

 

Woda jest bez wątpienia najpowszechniej używanym surowcem w przemyśle. Poza typowym zastosowaniem, jakim jest oczyszczanie produktów oraz utrzymywanie linii technologicznych w czystości, woda stanowi główny czynnik w procesach fermentacji czy ekstrakcji, a także jest surowcem bazowym dla wielu produktów końcowych.

Statystyczny Polak zużywa ok. 100–120 litrów wody dziennie. Z danych GUS wynika, że w Polsce nauczyliśmy się oszczędzać wodę i w gospodarstwach domowych zużywamy jej znacznie mniej niż nasi zachodni sąsiedzi. Z o wiele większym zużyciem wody mamy jednak do czynienia w przypadku przemysłu i tu nie wystarczą już dobre nawyki. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że:

 • przy produkcji jednego samochodu zużywa się 379 000 litrów wody
 • do wyprodukowania bochenka chleba trzeba zużyć 462 litry wody
 • aby ”wyhodować” szklankę soku pomarańczowego, potrzeba 50 szklanek wody
 • do wyprodukowania 2,2 kg wołowiny potrzeba 9500 litrów wody
 • wyprodukowanie 1 kg papieru wymaga ok. 250 litrów wody
 • do wyprodukowania 1 litra piwa potrzeba 8 litrów wody
 • wyprodukowanie 1 kg stali wymaga ok. 300 l wody
 • wyprodukowanie 1 kg nawozów azotowych – 600 l wody
 • rafinacja 1 tony ropy naftowej – 15 000 l wody
 • do wyprodukowania 1 kg ziaren pszenicy potrzeba 1000 litrów wody, a ryżu – prawie 3 razy tyle.

 

Z uwagi na nowe prawo wodne, rosnące koszty i dążenie do zrównoważonego rozwoju, przemysł coraz częściej inwestuje w nowoczesne systemy odzysku i uzdatniania wody oparte przede wszystkim na ultrafiltracji i odwróconej osmozie. Wśród sposobów oszczędzania wody na większą skalę znajdują się m.in.:

 • zbieranie wody deszczowej
 • stosowanie systemów do recyklingu wody szarej
 • zawracanie ścieków przemysłowych
 • wprowadzanie systemów odsalania i filtracji wody.

 

Uzyskany w ten sposób stopień czystości wody ma istotne znaczenie, dając postawę do jej konkretnego zastosowania. Dla przykładu, w przemyśle farmaceutycznym, wymagającym najwyższej jakości oraz ścisłej kontroli nad jakością produktów, woda używana w procesach produkcyjnych musi spełniać bardzo wysokie normy. Każdy sektor przemysłu ma swoje indywidualne wymogi, którym należy sprostać.

Rozwiązujemy nawet najbardziej skomplikowane problemy w zakresie oczyszczania wody. Dostarczamy systemy indywidualnie dopasowane do gałęzi przemysłu i typu ścieku. Potrafimy uzyskać każdy, wymagany stopień czystości wody. Jesteśmy w stanie wyliczyć konkretne oszczędności i przedstawić dokładny czas zwrotu z inwestycji. – zapewniają Marcin Kłosowski i Katarzyna Podyma, przedstawiciele Industrial Water Partners.

Wspólnie z inwestorem i producentem pracujemy nad minimalizacją nakładów inwestycyjnych niezbędnych do uzyskania wymaganych efektów. Robimy to, rozpoczynając prace w laboratorium w Niemczech, a kończąc na wdrożeniu systemu w obiekcie – dodaje Marcin Kłosowski, Prezes firmy Industrial Water Partners.

Dla większości producentów zrównoważona produkcja i zrównoważone pozyskiwanie surowców, a jednocześnie wykorzystanie zasobów naturalnych należy dziś do podstawowych dążeń w rozwoju przedsiębiorstw. Społeczna odpowiedzialność biznesu staje się już nie tylko zagadnieniem wizerunkowym, ale też zwyczajnie dowodem gospodarności. Dlatego warto rozważyć modernizacje związane z wdrożeniem systemów odzysku wody i dać jej po prostu drugie życie – przekonuje Katarzyna Podyma, Dyrektor Operacyjny Industrial Water Partners.

 

Źródło: Industrial Water Partners

Authors
Tagi ,

Related posts

Góra
English