Nowa inwestycja w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Zdjęcie: Odlewnia Żeliwa Lisie Kąty

 

60 milionów złotych zainwestuje spółka Odlewnia Żeliwa w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Dzięki ustawie o wspieraniu nowych inwestycji polska firma z województwa kujawsko-pomorskiego może przystąpić do realizacji dużego projektu inwestycyjnego.

Decyzja wydana na 12 lat, zezwala spółce Odlewnia Żeliwa Lisie Kąty Sławomira i Bogusława Mioduszewskich na działalność w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Tym samym uprawnia firmę do skorzystania z ulgi  w podatku dochodowym w ramach przyznanego limitu pomocy publicznej. Przedsiębiorca zadeklarował inwestycję o łącznej wartości 60 mln zł oraz utworzenie 12 nowych miejsc pracy. Producent odlewów z żeliwa szarego i sferoidalnego  planuje rozbudować większość linii technologicznych i zwiększyć zdolności produkcyjne.

Jednym z celów nowej ustawy o wspieraniu inwestycji było stworzenie szans dynamicznego rozwoju rodzimym firmom. Już po kilku miesiącach funkcjonowania tych regulacji widać, że spełniają one swoje założenia. Kolejnym jej beneficjentem została polska firma, która dzięki nowym zasadom będzie mogła przystąpić do realizacji  dużego projektu inwestycyjnego – podkreśla Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

To trzecia decyzja wydana przez PSSE według nowej ustawy, która wprowadziła prostsze i bardziej dostępnie zasady otrzymania pomocy publicznej dla mikro, małych  i średnich przedsiębiorstw.   Pierwsza decyzja, przyznana spółce Plastica z województwa kujawsko-pomorskiego, była jednocześnie pierwszą w kraju.  Drugą otrzymało mikroprzedsiębiorstwo Hanzatec z Gdańska.

Spodziewamy się, że jeszcze przed końcem roku wydamy kolejne decyzje o wsparciu inwestycji. Zainteresowanie przedsiębiorców jest spore, dostrzegają oni szansę, jakie stwarza im nowa ustawa. O korzyściach z niej płynących informowaliśmy przedsiębiorców w ramach naszej autorskiej akcji  „Strefa w każdej gminie”.  Cykl spotkań w 226 gminach, które znajdują się  w obszarze działania  PSSE, przynosi pierwsze realne efekty  –  mówi  wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Ustawa z końca czerwca tego roku zmieniła zasady funkcjonowania stref ekonomicznych, znosząc ich granice. Nowy system rozszerzył zasięg terytorialny Specjalnych Stref Ekonomicznych z niewielkich, wydzielonych części kraju na teren całej Polski, tworząc Polskę Strefę Inwestycji.  Zróżnicował także kryteria przyznawania pomocy w zależności od jakości inwestycji, sytuacji gospodarczej w regionie i jego strategicznych potrzeb zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

 

Źródło: Pomorska SSE

Authors

Related posts

Góra
English