Centrum obróbcze Hermle C 22 UP ze zmieniaczem palet w narzędziowni

 

Firma WMF Group, założona w 1853 roku jako Metallwarenfabrik Straub & Schweizer, należąca od 2016 roku do francuskiego koncernu Group SEB, jest dzisiaj uosobieniem najlepszej kultury kulinarnej. W samym tylko zakładzie głównym w Geislingen oraz w pobliskim zakładzie z Hayingen jest zatrudnionych ponad 2200 pracowników, którzy zajmują się projektowaniem i produkcją wysokiej klasy garnków i noży kuchennych.

Wiele z tych produktów jest wytwarzanych nadal poprzez formowanie wykrojów z blachy. Większość potrzebnych do tego narzędzi jest produkowana we własnej narzędziowni WMF Group w Geislingen. – Do samych tylko około 30 różnych modeli noży używamy od 100 do 150 matryc, z których każda składa się z narzędzia górnego i dolnego wykonanego z hartowanej stali do pracy na gorąco – wyjaśnia Hans Brühl, mistrz produkcji i narzędziowni w firmie WMF. Aby zapewnić powtarzalną wysoką jakość noży, narzędzia są regenerowane po wykonaniu ok. 3000 cykli roboczych. Regeneracja ta polega na sfrezowaniu około 0,5 milimetra materiału, co w przypadku matryc można powtórzyć maks. 15 razy. – Wcześniej wszystkie operacje frezowania i regeneracji wykonywaliśmy na frezarce HSC. Maszyna ta była jednak w stanie pomieścić tylko dwie matryce, które były obrabiane sukcesywnie w kilku mocowaniach. Gdy w Hayingen zwiększono produkcję noży, w związku z czym wzrosło również zapotrzebowanie na matryce, moce produkcyjne okazały się niewystarczające – Brühl opisuje sytuację wyjściową.

 

 

Wymaganie: Najlepsza jakość powierzchni w błyskawicznie krótkim czasie

Na podstawie ewaluacji, która obejmowała serię testów badających dokładność konturu, precyzję i jakość powierzchni oraz spełnienie wymogu znacznego skrócenia czasu obróbki, jako zwycięzcę wyłoniono ostatecznie 5-osiowe centrum obróbcze C 22 UP firmy Hermle. Opracowany wspólnie z firmą Hermle proces obróbki przyniósł nadzwyczajne rezultaty: Uzyskano nie tylko oczekiwaną powtarzalną dokładność konturu i jakość powierzchni, lecz również znacząco skrócono czas obróbki. Dzięki wyposażeniu centrum obróbczego C 22 UP w 11-paletowy zmieniacz palet PW 150 obróbka matryc może odbywać się również bez udziału operatora, czyli także w nocy i w weekendy. W ten sposób pojawiły się dodatkowe moce przerobowe, które można wykorzystać do realizacji zleceń wewnętrznych i zewnętrznych.

 

 

Dokonanie: Dwa razy szybciej

Możliwość wkroczenia przez narzędziownię WMF Group w nowy wymiar produktywności jest z jednej strony efektem standaryzacji matryc. Z drugiej zaś strony skonstruowany samodzielnie system mocowania palet i obrabianych przedmiotów przykręcany bezpośrednio czterema śrubami do palety oraz automatyzacja zapewniona przez zmieniacz palet PW 150 przyczyniły się do znacznego zwiększenia wydajności obróbki. Axel Spadinger, Head of Tool Engineering & Making w firmie WMF Group GmbH, podsumowuje: – Przy regeneracji par matryc udało nam się skrócić czas obróbki o 50 procent, a niekiedy nawet więcej. Ponieważ prace te wykonujemy zazwyczaj w nocy i w weekendy, centrum obróbcze C 22 UP może być wykorzystywane bardzo elastycznie w ciągu dnia do wszelkiego rodzaju obróbki. W połączeniu z naszym know-how w zakresie produkcji narzędzi i form jesteśmy w stanie obsługiwać terminowo również klientów zewnętrznych.

 

Źródło: Hermle

Authors

Related posts

Góra
English