Regeneracja silników elektrycznych

 

Co należy zrobić, kiedy okaże się, że silnik elektryczny jest uszkodzony? Czy oznacza to, że przedsiębiorstwo powinno zainwestować w nowy podzespół? Warto wstrzymać się z podjęciem takiej decyzji, gdyż jest to duży koszt, a zawsze istnieje szansa na przywrócenie właściwości użytkowych i pełnej sprawności silnika.

 

Na czym polega regeneracja silników elektrycznych?

Kiedy dojdzie do uszkodzenia lub przepalenia uzwojenia silnika elektrycznego, w wielu przypadkach można wymienić je na nowe. Przezwajanie stojana otaczającego wirnik to najważniejszy etap procesu regeneracji silnika. Natomiast firma, która się tym zajmuje, powinna sprawdzić dokładnie stan wszystkich elementów tego podzespołu. W razie potrzeby niezbędne jest wykonanie prac ślusarskich, takich jak odnowienie wału czy tarcz łożyskowych, ewentualnie dokonanie wymiany tych części.
Prace polegające na remontowaniu silników elektrycznych realizowane są na terenie warsztatów należących do firm, które się tym zajmują. – Wykonanie regeneracji wymaga skorzystania ze specjalistycznego oprzyrządowania, w tym z urządzenia do wyzwajania, czyli wyjmowania z pakietu silnika uszkodzonego uzwojenia czy z suszarki służącej do wygrzewania zaimpregnowanego uzwojenia w temperaturze stałej rzędu 140–150ºC przez około 6–8 godzin – opowiada Czesław Gawlas właściciel ZPUH EL&SAT II.

 

Autor: Sabina Frysztacka

Więcej poniżej lub w PDF (link do pobrania):
GM_2018_1_40_42_Silniki

Authors

Related posts

Góra
English