Alstom otworzył nową halę w Chorzowie

 

Alstom i Nederlandse Spoorwegen (NS), krajowy operator kolejowy w Holandii, oficjalnie otworzyli nową linię montażową dedykowaną pociągom Intercity Next Generation (ICNG), które zostaną wyprodukowane w katowickim obiekcie Alstom – jednej z największych lokalizacji Alstom na świecie. Nowa hala została uroczyście otwarta przez Berta Groenewegena, dyrektora finansowego NS i Roela Okhuijsena, dyrektora nowego taboru kolejowego NS, Gian-Luca Erbacci, Alstom Senior Vice President Europe i Radosława Banacha, dyrektora zarządzającego katowickiej strony Alstom, w obecności pracowników Alstom.

Nowa linia zawiera najnowsze technologie i procesy stosowane w celu poprawy wydajności i skrócenia czasu produkcji. Zajmująca 6500 metrów kwadratowych, nowa hala montażowa obejmuje 20 stanowisk pracy reprezentujących pełny proces od wstępnego dopasowania do okablowania i wyposażenia wnętrza. Spawanie i malowanie korpusów karoserii, malowanie i próby końcowe wykonywane są w osobnych halach. Ponad 500 pracowników jest obecnie zaangażowanych w projekt ICNG w różnych jednostkach Alstom w całej Europie, z ponad 110 na tej nowej linii w Katowicach. Zdolność produkcyjna to jeden wagon kolejowy w każdy dzień roboczy.

– Cieszymy się bardzo, że możemy dziś powitać kierownictwo NS w Katowicach, aby zainaugurować linię montażową ICNG. Ta nowa linia jest częścią ambitnego programu inwestycyjnego rozpoczętego przez Alstom dla katowickiego zakładu, jednego z flagowych firmy. Nasze zespoły w Polsce są zaangażowane w sukces – powiedział Gian Luca Erbacci.

Zgodnie z warunkami umowy podpisanej przez Alstom w lipcu 2016 r. Alstom dostarczy pociągi NS 79 Coradia Stream w wersji międzymiastowej o maksymalnej prędkości 200 km/h oraz łącznej pojemności pasażerskiej floty 25 000 miejsc. Kompletny zestaw trakcyjny opiera się na trzech typach pojazdów – trakcyjnych, pośrednich i końcowych – oferując zoptymalizowaną wydajność do wymagań operacyjnych. Ta elastyczna konstrukcja umożliwia zmianę długości pociągu z trzech do dziesięciu pojazdów. W przypadku NS, Alstom dostarczy wersję 8-członową i 5-czlonową. Pierwsze pociągi będą dostarczane od stycznia 2020 r. Będą one działać w holenderskiej sieci krajowej na linii szybkiej kolei Amsterdam-Rotterdam-Breda w 2021 r. oraz na linii Den Haag-Eindhoven w 2022 r. Całkowita wartość zamówienia wynosi ponad 800 mln EUR, z opcjami dla większej liczby pociągów.

Nowe pociągi Intercity integrują najnowsze technologie, oferując pasażerom i personelowi NS doskonałe wrażenia na pokładzie. Są one wyposażone w przestronne i dobrze oświetlone, wielofunkcyjne pomieszczenia do czytania, odpoczynku, wózków inwalidzkich i rowerów, a także specjalne toalety dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Pociągi wyposażone są w WiFi, gniazdka elektryczne i oświetlenie LED. Zapewniają szeroki dostęp dla szybkiego przepływu pasażerów i są wyposażone w dynamiczny system informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym. Wszystkie pojazdy wyposażone są w kamery, które zwiększają bezpieczeństwo pasażerów i załogi. Pociągi spełniają najwyższe standardy interoperacyjności i będą wyposażone w systemy ATB i ERTMS. Pociągi są w stanie działać na 25 KV AC (High Speed ​​Line) i 1,5 KV DC (główna sieć kolejowa). Coradia Stream firmy Alstom jest zaprojektowany i opracowany w Saint-Ouen (Francja) i Salzgitter (Niemcy) i wyprodukowane w Katowicach (Polska).

– NS gratuluje Alstom i ludziom pracującym na terenie Alstom Katowice otwarcia nowej hali montażowej, gotowej do produkcji nie tylko pociągów Coradia Stream dla NS, ale także wielu innych przyszłych projektów. Po prezentacji makiet w 2017 roku holenderscy klienci kolejowi mogą dziś zobaczyć, że ich nowy Intercity ożywa w tym najnowocześniejszym zakładzie produkcyjnym  –powiedział Roel Okhuijsen.

Fabryka Alstom Katowice ma 250 000 metrów kwadratowych przeznaczone dla budowy wagonów metra i pociągów regionalnych. Jest także światowym centrum kompetencji dla metra i częścią globalnej sieci inżynieryjnej Alstom. Obecnie strona zatrudnia ponad 2000 wysoko wykwalifikowanych pracowników. Firma prowadzi 19 projektów w 10 krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Australii, a także produkuje i eksportuje zaawansowane technologicznie produkty. 100% jego produkcji jest przeznaczone na rynek eksportowy. Alstom współpracuje z 468 polskimi dostawcami nie tylko dla swoich fabryk w Polsce, ale także dla projektów rozwijanych w 27 lokalizacjach Alstom na całym świecie.

 

Źródło: Alstom

Authors

Related posts

Góra
English