Silniki i napędy ABB pomogą obniżyć zużycie energii o 30 proc. w obszarze produkcji tworzyw sztucznych firmy ANWIL

 

Spółka ANWIL, w celu zmniejszenia energochłonności procesu produkcji polichlorku winylu (PCW) zmodernizowała na instalacji służącej do jego wytwarzania silniki oraz napędy, decydując się na zastosowanie urządzeń firmy ABB.

Wchodzące w skład Grupy ORLEN włocławskie przedsiębiorstwo, jedyny krajowy wytwórca polichlorku winylu, zamówił w ABB silniki o mocy 250 kW  i falowniki o mocy 315 kW, które zastąpią dotychczasowe układy napędowe ośmiu mieszadeł, wykorzystywanych do mieszania składników na jednym z kluczowych etapów produkcji polichlorku winylu. Dzięki tej inwestycji spółka będzie mogła obniżyć koszty zużycia energii nawet o 30 proc.

Wykorzystanie falownika o mocy wyższej niż moc silnika umożliwi tymczasowe zwiększenie zasilania silnika, jeśli będzie to konieczne, aby zapewnić równomierną pracę mieszadeł. Zapobiegnie to przestojom i ograniczy zużycie  surowców.

Falownik pozwala dostarczać do silnika odpowiednią ilość energii elektrycznej, która zapewni mu prędkość i moment obrotowy wymagane do napędzenia danego urządzenia. Przekłada się to na ograniczenie strat energii. Zainstalowane przez nas urządzenia przyczynią się do  zmniejszenie jej zużycia aż o ok. 30 proc. w stosunku do dotychczasowych układów napędowych – wyjaśnia Marcin Sulecki, kierownik projektu w Dywizji Robotyka i Systemy Napędowe ABB.

W obszarze produkcji tworzyw sztucznych spółki ANWIL zainstalowane zostaną silniki, które są certyfikowane zgodnie z dyrektywą ATEX. ABB posiada bogate doświadczenie w pomaganiu klientom w spełnianiu rygorystycznych wymogów bezpieczeństwa, a napędy i silniki ABB zostały już przetestowane w obszarach zagrożonych wybuchem i certyfikowane. Dzięki temu klienci nie muszą przeprowadzać dalszych testów w tym zakresie. Ponadto zastosowane rozwiązanie nie wymaga już wykorzystania ochrony termistorowej, zabezpieczającej przed przegrzaniem urządzeń układu napędowego, co pozwala zaoszczędzić na kosztach instalacji.

 

Źródło: ABB

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English