Northvolt otworzy fabrykę w Gdańsku

 

Aby sprostać rosnącemu w Europie popytowi na systemy zasilania, Northvolt zamierza uruchomić nowy zakład produkujący baterie. Fabryka będzie zlokalizowana w Gdańsku.
Nowy zakład Northvolt będzie obejmował część produkcyjną oraz centrum badawczo-rozwojowe zajmujące się modułami bateryjnymi oraz rozwiązaniami do magazynowania energii. Fabryka będzie działać w ramach partnerstwa pomiędzy Northvolt oraz South Bay Solutions, firmie specjalizującej się w produkcji baterii.

W ciągu ostatniego roku obserwowaliśmy gwałtowny wzrost zainteresowania kompletnymi rozwiązaniami bateryjnym ze strony naszych kluczowych klientów. Dzięki nowemu zakładowi będziemy w stanie sprostać temu zapotrzebowaniu – powiedział Peter Carlsson, CEO i współzałożyciel Northvolt.

Zakład Northvolt w Gdańsku ma rozpocząć działalność w 2019 roku, początkowe moce produkcyjne mają wynieść 10 tys. modułów rocznie i będą stopniowo zwiększane w ciągu kolejnych lat, wraz z rosnącą produkcją ogniw. W pierwszej fazie szwedzka firma zatrudni w Gdańsku 100 osób.

W Gdańsku będą produkowane kompletne rozwiązania dostarczające zasilanie, które będą zawierały ogniwa bateryjne, elektroniczny system sterowania oraz często system chłodzenia i ogrzewania.

Firma zwraca uwagę na to, by rozróżnić pomiędzy produkcją systemów bateryjnych, a samych ogniw. Wytwarzanie ogniw to bardzo energochłonny proces chemiczny. Northvolt uruchomi taką produkcję w szwedzkim Skellefteå, rozpoczęcie działalności planowane jest na końcówkę 2020 roku. Z kolei produkcja systemów bateryjnych to proces montażu mechanicznego i elektromechanicznego.

 

Źródło: evertiq

Authors

Related posts

Góra
English