Kolejny zakład przemysłowy z Japonii w Sosnowcu

 

SumiRiko Automotive Hose Poland, to kolejna firma, która zdecydowała się na uruchomienie swojego zakładu na terenie Sosnowca. Japońska firma wchodzi w skład światowej grupy producentów części samochodowych Sumitomo Riko. To już drugi zakład z Kraju Kwitnącej Wiśni na terenie Sosnowca.

W imieniu rządu Japonii i ambasady Japonii w Polsce składam wyrazy szacunku i gratulacje. Wsparcie i zrozumienie władz Sosnowca oraz KSSE były kluczowe w tym projekcie. Dziękuję za to i liczę na dalszą współpracę – mówił podczas uroczystości otwarcia zakładu Tsukasa Kawada, ambasador Japonii w Polsce.

Korzenie Sumitomo Riko sięgają powstałej w 1929 roku w Japonii firmy Showa Kogyo (późniejsza nazwa Kamata Chotai), produkującej taśmy transportowe. Poszerzenie gamy wyrobów firmy o nowe produkty – części antywibracyjne, było efektem dynamicznie rozwijającego się przemysłu i rynku motoryzacyjnego powojennej Japonii. W 1955 roku ruszyła produkcja pierwszych wsporników silnika, montowanych w samochodach Toyota Crown. W 1961 roku zmianie uległa nazwa firmy – Kamata Chotai zastąpiona została nazwą Tokai Rubber Industries. Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii grupy jest otwarcie w 1980 roku fabryki DTR Industries w USA – pierwszego zakładu poza granicami Japonii. Wydarzenie jest początkiem globalnej ekspansji Grupy Sumitomo Riko. Po przejęciu w 2013 roku dwóch europejski firm (Anvis oraz Dytech) w 2014 roku grupa zmieniła nazwę na Sumitomo Riko Company Limited.

 

 

Obecnie na Grupę Sumitomo Riko składa się silnie rozbudowana sieć przedsiębiorstw w Japonii, a także 20 zakładów lokowanych w Chinach, Tajlandii, Korei Południowej, Indiach, Stanach Zjednoczonych, Meksyku oraz oczywiście w Polsce. Siedziba Grupy Sumitomo Riko mieści się w Komaki City w Japonii, a firmy wchodzące w jej skład zatrudniają łącznie ponad 10 tys. pracowników. Silną pozycję i prestiż Grupy Sumitomo Riko potwierdzają czołowe miejsca w globalnych rankingach producentów gumowych części dla przemysłu motoryzacyjnego.

Sosnowiecki zakład, który w najbliższych miesiącach chce zwiększyć zatrudnienie do 350 osób, specjalizuje się w produkcji przewodów paliwowych, układu klimatyzacji i wodnych oraz pochłaniaczy oparów paliwa.  Części dostarczane są na zamówienie takich gigantów motoryzacji Renault, Nissan, Dacia, Fiat, Toyota, Suzuki i Audi. – Dołożymy wszelkich starań aby stać się firmą szanowaną przez społeczność i dbającą o środowisko – mówił Shigeo Kimata, Prezes Zarządu SumiRiko Automotive Hose Poland

Dotychczas na terenie Sosnowca działały firmy głównie z Europy i Ameryki Północnej: – Cieszę się, że również, że przedsiębiorstwa z Japonii, znane z profesjonalizmu i wysokich standardów jakości – na swój dom wybierają Sosnowiec. Państwa firma jest jedną z najlepszych w globalnych rankingach producentów gumowych części dla przemysłu motoryzacyjnego życzę by produkcja i zatrudnienie szybko rosły – podkreślał podczas otwarcia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

 

Źródło: UM Sosnowiec

Authors

Related posts

Góra
English