Bariery i odbojnice

 

W magazynach oraz halach produkcyjnych przemieszczają się pracownicy oraz różnego rodzaju pojazdy transportowe (wózki jezdniowe). Aby takich ruch odbywał się bezpiecznie zarówno dla ludzi jak i wyposażenia należy stosować różnego rodzaju bariery i osłony, które w miarę możliwości odseparują te dwa rodzaje ruchu, a także zabezpieczą wyposażenie przed pojazdami.

Dla podwyższenia bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach produkcyjnych i magazynach stosuje się bariery i odbojnice, które pełnią funkcję ochronną jak i ostrzegawczą.
Elementy wyposażenia, jakimi są właśnie bariery i odbojnice, powinny być przewidziane już w projekcie budynku. Dzięki temu można odpowiednio przygotować podstawy (fundamenty) na etapie budowy (wylewania posadzki), dzięki czemu uzyska się odpowiednią estetykę oraz solidną bazę do zabudowy. Jednak nie zawsze można przewidzieć zmiany w planach oraz wyposażeniu, zatem często bariery i odbojnice wstawiane są później, w miarę potrzeby.

Barierki (techniczne, komunikacyjne) służą przede wszystkim wydzieleniu drogi dla pracowników poruszających się pieszo i zapobiegają ich przypadkowemu wejściu na drogę, po której poruszają się pojazdy. Bariery w solidniejszym wykonaniu zapobiegają także wjechaniu wózka na ciąg pieszy.

Choć z definicji bariera jest urządzeniem, które jest niemożliwe lub trudne do przekroczenia lub sforsowania, to w praktyce za bariery uważa się także wszelkie elementy, które mają charakter wyłącznie wygrodzenia. Do barier zatem zaliczają się barierki w postaci taśmy, plastikowego łańcucha na słupkach (także w wykonaniu tymczasowym – do rozstawienia tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne) czy linki. Wymienić tu można także barierki nożycowe, które zbudowane są na zasadzie pantografu i są szybko rozstawiane. Trudno tego typu bariery uznać za trudne do przekroczenia – ich zadaniem jest wydzielenie miejsc niebezpiecznych i zwrócenie uwagi pracownikowi, że jej przekroczenie może wiązać się z ryzykiem.

 

Autor: Józef Gałkowski

 

Więcej poniżej lub w PDF (link do pobrania):

 

GM 2017_6_Odbojnice_42_43
Authors
Góra
English