Pierwsze autobusy hybrydowe Volvo trafią do Ełku jesienią przyszłego roku

 

Prezydent Miasta Ełku podpisał umowę na zakup 6 nowoczesnych autobusów hybrydowych. Łączny koszt miejskiej inwestycji to ok. 11,4 mln zł. Zamówione autobusy będą klimatyzowane, wyposażone w monitory LCD oraz system głosowej informacji pasażerskiej.

W ełckim ratuszu (18 września) Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz spotkał się z przedstawicielami firmy Volvo Bus Corporation. Podczas spotkania została podpisana umowa na dostarczenie 6 nowych niskopodłogowych autobusów  przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych o napędzie hybrydowym. Łączny koszt miejskiej inwestycji to ok. 11,4 mln zł.

Na początku września zostało rozstrzygnięte postępowanie przetargowe na zakup 6 nowych klimatyzowanych autobusów o napędzie hybrydowym w celu rozwoju miejskiego transportu  publicznego.

Autobusy Volvo 7900 Hybrid będą klimatyzowane, wyposażone w monitory LCD oraz system głosowej informacji pasażerskiej.

Napęd hybrydowy oznacza, że autobus będzie posiadał dwa silniki: elektryczny i spalinowy. Zaletą tego typu rozwiązania jest ekologia – pojazdy będą spełniały normy emisji spalin, oszczędność zużycia paliwa – co wpłynie na poprawę jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji spalin, a także niska emisja hałasu.

Pojazdy są zasilane energią elektryczną podczas ruszania i postojów na przystankach. Po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h przełączają się na zasilanie silnikiem diesla. Są wyposażone w baterie, silnik elektryczny i mały silnik diesla. Baterie ładują się podczas hamowania, a autobus nie wymaga dodatkowej infrastruktury do ładowania.

Miasto Ełk na zakup autobusów hybrydowych pozyskało ok. 7,8 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko Mazurskiego na lata 2014–2020.

 

Źródło: UM Ełk

Authors

Related posts

Góra
English