Trzeci kwartał 2018 r. przyniósł trzeci okrągły tonaż w ANWILU

 

Włocławska spółka z Grupy ORLEN w środę, 5 września wytworzyła 15-milonową tonę amoniaku niezbędnego do produkcji saletry amonowej i saletrzaku, kwasu azotowego oraz wody amoniakalnej należących do nawozowej, drugiej obok tworzyw sztucznych, części jej portfela produktowego.

Rok 2018 jest dla ANWILU szczególny, ponieważ, jak do tej pory, w każdym kwartale firma osiąga okrągłe tonaże produkcyjne. Styczeń przyniósł 30-milionową tonę nawozów azotowych, czerwiec 4-milionową tonę ługu sodowego, natomiast wrzesień 15-milionową tonę amoniaku.

ANWIL rozpoczął produkcję tego surowca 46 lat temu. Wolumen pięciu milionów ton osiągnął w 1989, a dziesięciu milionów w 2006 roku, czyli na wytworzenie każdego z tych okrągłych tonaży potrzebował po 17 lat. Optymalizacja linii produkcyjnych pozwoliła poprawić wydajność procesu i sprawiła, że czas potrzebny na wyprodukowanie kolejnych 5 milionów ton skrócił się aż o 5 lat, w efekcie czego 15-milionową tonę spółka wytworzyła już w 2018 roku.

Dotychczasowa ilość amoniaku posłużyła włocławskiej spółce z Grupy ORLEN do wyprodukowania nieco ponad 30 milionów ton nawozów azotowych. Ta ilość amoniaku pozwoliłaby na wypełnienie w sumie 333 333 cystern kolejowych, których łączna długość – ok. 6 666 km – wyniosłaby tyle, ile dystans dzielący Włocławek i Nowy Jork.

Amoniak jest wykorzystywany przez ANWIL na użytek własny – do wytwarzania nawozów azotowych – saletry amonowej i saletrzaku (sprzedawanych pod marką CANWIL S oraz CANWIL z magnezem). Natomiast nadwyżki produkcyjne amoniaku sprzedawane są klientom w kraju i Europie.

 

Źródło: ANWIL

Authors

Related posts

Góra
English