Pomiary bez przewodów

 

 

Telemetria to coraz bardziej rozwijająca się dziedzina związana z pomiarami i monitoringiem w przemyśle. Bazuje na bezprzewodowym przesyłaniu danych pomiarowych.

 

W miejscach, do których trudno dotrzeć, wygodnie jest zainstalować czujnik lub miernik, który zdalnie w sposób automatyczny lub wymuszony ręcznie będzie przesyłał zmierzone wartości. Obecnie najpopularniejsze są 4 standardy łączności, które są wykorzystywane w przemyśle do takiej transmisji: GSM, WiFi, Bluetooth oraz ZigBee. Każdy z tych sposobów transmisji ma zalety i wady, a najbardziej różnicuje je osiągany zasięg.

 

ZigBee
ZigBee to technologia, która powstała na początku lat 2000. Jest rozwijana przez organizację ZigBee Alliance. Charakteryzuje się niskim poborem energii, stosunkowo dużym zasięgiem – do 100 m, oraz niewielkimi przepływnościami (do 250 kbps). Do transmisji wykorzystuje się pasma 868, 915 lub 2,5 GHz. Wykorzystuje się ją w systemach nie tylko monitorowania (odczytywania pomiarów z czujników), ale także do sterowania. Najpowszechniejsza jest w USA, gdzie używana jest m.in. w automatyce budynkowej. Ale przy transmisji niewielkiej ilości danych warta podkreślenia jest duża niezawodność takich sieci oraz właśnie bardzo niewielki pobór energii.

 

Autor: Tomasz Kurzacz, Aleksandra Humienna-Berta

 

Więcej poniżej lub w PDF (link do pobrania):

 

GM_2017_5_Pomiary_42_45
Authors

Related posts

Góra
English