Lepiej wynająć niż kupić

Zdjęcie: Cramo

 

Do wynajmu samochodów, drobnego sprzętu do majsterkowania lub prac w gospodarstwie jesteśmy przyzwyczajeni. Coraz więcej firm oferuje wypożyczanie krótko- i długoterminowe sprzętu dla przemysłu. Czy warto wynajmować maszyny i urządzenia, zamiast je po prostu kupić?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest jednoznaczna. Z pewnością dostępność sprzętu będącego w posiadaniu firmy jest natychmiastowa, ale czasem problemy z jego utrzymaniem skłaniają przynajmniej do zastanowienia się nad alternatywnymi sposobami skorzystania ze sprzętu.

 

Zalety i wady kupna oraz wynajmu
W przypadku drobnego sprzętu, którego koszt nabycia jest niewielki, zajmuje niewiele miejsca, jest łatwy w utrzymaniu, zakup wydaje się rozwiązaniem optymalnym. W przypadku kosztownych maszyn i urządzeń pojawia się kilka zagadnień, które trzeba rozpatrzyć przed podjęciem decyzji o kupnie lub wynajmie.
Zakup wiąże się zazwyczaj z wydatkowaniem określonej, często dużej kwoty jednorazowo. Trzeba zatem odpowiednio wcześnie zaplanować wydatek lub skorzystać z opcji kredytu lub leasingu, co pozwala złagodzić skutki dużego jednorazowego wydatku.
Będąc właścicielem sprzętu należy zapewnić mu odpowiedni serwis, warunki przechowywania, a także odpowiednią utylizację. Okazuje się, że czasem chęć (lub konieczność) posiadania urządzenia spycha na dalszy plan takie rozważania.

 

Autor: Tomasz Kurzacz

Więcej poniżej lub w PDF (link do pobrania):

 

GM_2017_5_Lepiej wynajac_39_41
Authors

Related posts

Góra
English