Biometria zabezpieczy naszą przyszłość

Optoelektronika w biometrii kojarzona jest przede wszystkim z kluczowej roli, jaką odgrywa w nowoczesnych systemach bezpieczeństwa i kontroli dostępu. Bankowość online czy zakupy z wykorzystaniem urządzeń mobilnych stale zyskują na popularności, co przekłada się na coraz szersze wykorzystanie metod uwierzytelniania użytkownika na podstawie jego unikatowych cech fizycznych. Najlepszym przykładem jest rynek urządzeń mobilnych, gdzie biometria pod postacią skanowania odcisków palców, tęczówki czy rozpoznawania twarzy jest już standardem.

Biometria powszechnie uważana jest za technologię oferującą wysoki poziom bezpieczeństwa przy zachowaniu prostoty użytkowania. Jej sukces uzależniony jest jednak od efektywnego wykorzystania komponentów optoelektronicznych, zaprojektowanych specjalnie z myślą o systemach ochrony. Jak to działa? System analizuje unikatowe cechy każdego człowieka, takie jak cechy szczególne twarzy, wzór tęczówki, wzór żył dłoni, głos, odciski palców i dłoni, ręczny podpis czy nawet geometrię dłoni. Następnie porównuje je z przechowywanymi w pamięci danymi biometrycznymi i w zależności od wyniku system udziela autoryzacji lub blokuje dostęp.

W ostatnich latach nastąpił olbrzymi przeskok technologiczny w dziedzinie identyfikacji biometrycznej opartej na diodach IRED (światło podczerwone), który jest wynikiem nowych możliwości projektowania i stawiania budynków, tworzenia urządzeń czy aplikacji bardziej przyjaznych użytkownikowi. Należy jednak pamiętać, że nieustanne doskonalenie systemów ochrony i ich komponentów jest niezbędne dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników.

Skanery tęczówki to najbardziej rozpowszechniona metoda zabezpieczenia stref zamkniętych w budynkach, która swoją skutecznością bije na głowę chociażby czytniki linii papilarnych. Najłatwiej jest to zaobserwować na rynku smartfonów – dziś wystarczy spojrzeć na swój telefon, aby został on aktywowany. Tęczówka oka jest unikatowa dla każdej osoby, nie zmienia się z wiekiem i nie jest mocno narażona na urazy i czynniki zewnętrzne, przez co doskonale nadaje się do celów autoryzacji biometrycznej. Ryzyko fałszywej akceptacji użytkownika (pomyłki systemu) szacuje się na jeden do miliona.

Wiele wcześniejszych prób stworzenia niezawodnego skanera tęczówki dla urządzeń mobilnych skończyło się niepowodzeniem z powodu obostrzeń w zakresie poboru mocy, wielkości urządzenia czy kosztu, przez co producenci mogli wykorzystywać tylko jedną diodę LED. Skanery muszą być tak wysokiej jakości, by osiągnąć duży kontrast obrazu. Rozwiązaniem okazała się miniaturyzacja technologii oraz wykorzystanie światła o długości fali 810 nm.

Kolejnym przykładem wykorzystania technologii biometrycznych są systemy rozpoznawania twarzy. Podobnie jak w przypadku skanowania tęczówki, również tutaj twarz oświetlana jest światłem podczerwonym, a następnie obraz rejestrowany jest przez odpowiednią kamerę. Kolejnym krokiem jest porównanie obrazu z bazą danych. Warto zwrócić uwagę, iż większość dzisiejszych systemów rozpoznawania twarzy działa w oparciu o analizę obrazu 2D. Obecnie producenci smartfonów coraz śmielej sięgają po czujniki 3D, które maja udoskonalić proces i sprawić, że będzie on jeszcze bardziej bezpieczny. Ostatni raport LEDinside wskazuje, że wartość światowego rynku podczerwonych projektorów laserowych dla urządzeń mobilnych osiągnie w 2020 roku wartość 1.9 miliarda dolarów.

Jasne i równomierne oświetlenie twarzy i oczu użytkownika jest niezwykle istotne w przypadku systemów działających w oparciu o skanowanie tęczówki, rozpoznawanie twarzy czy śledzenie ruchu gałek ocznych. Osram Opto Semiconductors jest technologicznym liderem branży. Opierając się na swojej wieloletniej ekspertyzie, firma rozwija szerokie portfolio produktowe dedykowane identyfikacji biometrycznej. Więcej informacji o wkładzie Osram OS w rozwój rynku biometrii można znaleźć na stronie: https://www.osram.com/os/applications/biometrics-identification/index.jsp

Źródło: Osram

Authors

Related posts

Góra
English