Termowizja na usługach przemysłu

 

W tekstach dotyczących badań termowizyjnych często autorzy koncentrują się na kamerach, ich parametrach i dostępności, natomiast mniej na prowadzeniu samych badań. Z obserwacji wynika, że rynek usług związany z badaniami termowizyjnych dla sektora przemysłowego szybko się rozwija. Czy przy coraz niższych cenach sprzętu warto z nich korzystać i w jakich sytuacjach?

 

Obecnie za niecałe 1200 zł można kupić kamerę FLIR ONE podłączaną do smartfona o parametrach zaskakująco dobrych. Zakres mierzonych temperatur to od -20 do 120°C przy wykrywaniu różnicy temperatur 0,1°C. Takie urządzenie może być przydatne, jednak nie nadaje się do prowadzenia profesjonalnych badań. Tak jak w aparatach fotograficznych liczy się rozdzielczość i jakość optyki, tak przy prowadzeniu badań termowizyjnych ważne są dwa elementy. Jeden to sprzęt – nie każde badanie da się wykonać każdą kamerą (chodzi o zasięg pomiarowy, zakres temperatur i rozdzielczość). Drugi to wiedza i umiejętności osoby prowadzącej badanie i nie chodzi tu tylko o umiejętność obsługi kamery. Badanie nie wykonuje się, by otrzymać „ładne” zdjęcia, ale uzyskać z nich wiarygodne i wartościowe informacje. Termowizja to znakomite narzędzie wspomagające diagnostykę w zakładach przemysłowych na przykład do oceny stanu urządzeń i połączeń elektrycznych, łożysk, pieców itp. Dla pracowników utrzymania ruchu najważniejsza jest też szybka identyfikacja problemu i precyzyjny pomiar temperatury.

Jak mówi Andrzej Kuchcik z firmy C.E.B. Badania Termowizyjne prowadzającej badania również w zakładach przemysłowych, firma ma za sobą wiele pomiarów: szaf sterujących, rozdzielnic elektrycznych, przewodów zasilających i transformatorów niskiego i średniego napięcia. Główny problem, jaki się spotyka, to przeciążenia takich elementów, co uwidacznia się poprzez podwyższoną temperaturę styków, styczników, kabli, śrub montażowych itp. Jest on na tyle poważny, że prowadzi do powstawania niebezpiecznie wysokich temperatur, które mogą stać się przyczyną pożaru.

 

Autor: Bohdan Szafrański

 

Więcej poniżej lub w PDF (link do pobrania):

GM 2017_04_Termowizja_46_49

 

 

Authors

Related posts

Góra
English