Dzień otwarty Automatyki, Informatyki Przemysłowej i Modeli. Studenci z wizytą w Krakowie

 

Jedną z najbardziej oczywistych prawd jest to, że w młodzież należy inwestować. Jest ona bowiem odpowiedzialna za przyszłość, która w swojej istocie skrywa się za znakiem zapytania. Żeby mieć możliwie dużą kontrolę nad tym co stanie się z naszym rozwojem, edukujemy i dzielimy się doświadczeniem, jednak nasze działania nie będą owocne, jeżeli najpierw nie uda nam się kogoś naszą wiedzą zainteresować. W tym właśnie celu nasz wydział Automatyki, Informatyki Przemysłowej i Modeli we współpracy z Biurem GEDP, Szkoleń i Rekrutacji zorganizował w Krakowie spotkanie dla studentów Politechniki Krakowskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej.

W ramach Dnia otwartego Automatyki, Informatyki Przemysłowej i Modeli  studenci zapoznali się z niektórymi projektami automatyzacji wdrażanymi przez naszych wyjątkowych specjalistów. Dzięki spotkaniu mogli oni nie tylko zrozumieć, ale też zobaczyć na własne oczy oblicze Przemysłu 4.0. Mamy nadzieję, że niektórzy z nich dołączą do nas w ramach staży studenckich i będą mieli możliwość nie tylko zobaczyć, ale i wziąć czynny udział w projektach automatyzacji w naszych oddziałach – mówi Agnieszka Woźniak, szef Biura GEDP, Szkoleń i Rekrutacji.

Całodniowa wizyta studentów podzielona została na dwie części, spośród których pierwsza miała charakter teoretyczno-wykładowy. Około 40 zebranych studentów dowiedziało się na początku, że w strukturach ArcelorMittal Poland znajduje się wydział odpowiedzialny za rozwój automatyki, programowanie i niekonwencjonalne wykorzystanie nowej fali technologii w przemyśle.

Przemysł ciężki i huty zwykle nie są kojarzone z nowoczesnymi technologiami. Chcemy jednak pokazać, że idziemy z duchem czasu i technologicznego postępu. U nas każdy informatyk, automatyk lub mechatronik znajdzie dla siebie pole do samorealizacji w interesujących projektach – zaznaczała prelegentka Olena Primachova, specjalista ds. programowania informatyki przemysłowej.

O zasadności organizowania tego typu spotkań może świadczyć fakt, że jedynie kilku studentów intuicyjnie potrafiło odpowiedzieć na pytanie czym jest Przemysł 4.0. Wątpliwości rozwiała zaprezentowana następnie prelekcja wprowadzająca w temat czwartej rewolucji przemysłowej. Słuchacze dowiedzieli się ponadto, że wirtualna rzeczywistość, czy szansa na wykorzystanie urządzeń mobilnych w przemyśle, to już nie scenariusz filmu science fiction, ale nasza realna praca. Dla potwierdzenia zaprezentowany został symulator FlexSim służący do analizy transportu kręgów w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland oraz system GENESIS ACE, dzięki któremu monitorowane materiały na składowiskach mogą być transportowane za pomocą inteligentnych suwnic. Dodatkowo studenci usłyszeli o pracy specjalistów nad budową nowoczesnych sieci.

W drugiej części spotkania uczestników podzielono na 3 grupy, które po kolei szczegółowo zapoznawały się z technologią inteligentnego kasku, analizą danych z wykorzystaniem specjalistycznego programu oraz nowoczesnymi sieciami i podstawowymi aspektami bezpieczeństwa w środowisku przemysłowym. Każda grupa zwiedziła ponadto nową ocynkownię w walcowni zimnej oraz walcownię gorącą. W obiegowej opinii przemysł to jedynie iskry, ogień, stal i dym. Jednak dzięki inicjatywom takim jak to spotkanie, młodzi ludzie mogą dowiedzieć się, że ArcelorMittal to firma, która ma precyzyjne plany rozwoju w zakresie automatyki, programowania i nowoczesnych technologii oraz proponuje atrakcyjną i klarowną ścieżkę rozwoju zawodowego.

Studenci krakowskich uczelni, Politechniki Krakowskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej, mogli zdobyć informacje o prowadzonych aktualnie rekrutacjach na stanowiska związane z automatyką i informatyką, programie praktyk studenckich oraz możliwościach rozwoju zawodowego w ArcelorMittal Poland – dodaje Weronika Brzozok z Biura Szkoleń i Rekrutacji.

 

Źródło: ArcelorMittal Poland

Authors

Related posts

Góra
English