Innowacje Konica Minolta na targach Hannover Messe 2018

 

Podczas trwających w Niemczech targów Hannover Messe 2018 Konica Minolta zaprezentowała inteligentne rozwiązania wspierające rozwój przedsiębiorstw w myśl koncepcji Przemysłu 4.0 . Innowacje przedstawione przez firmę podczas wydarzenia to między innymi platforma IIoT , okulary do rozszerzonej rzeczywistości czy inteligentne systemy wideo.

 

Platforma Przemysłowego Internetu Rzeczy

Według przewidywań Gartnera rok 2018 ma być przełomowy w kwestii wdrożeń systemów IoT oraz IIoT, a do 2020 roku na świecie może być ponad 20 miliardów inteligentnych urządzeń. W ramach współpracy z firmami Siemens i AXOOM, Konica Minolta zaprezentowała platformy IIoT wykorzystujące czujniki do nadzorowania pracy maszyn produkcyjnych. Rozwiązania umożliwiają monitorowanie czasu pracy maszyn oraz tego, jak długo pozostają one w spoczynku. Dzięki temu można lepiej zoptymalizować procesy, co w efekcie prowadzi do obniżenia kosztów produkcji. Dla małych i średnich przedsiębiorstw przeznaczone jest rozwiązanie Smart Start Kit, a dla klientów korporacyjnych platforma MindSphere.

 

Okulary AR w pracy na linii produkcyjnej

Technologia rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality) pozwala na połączenie świata fizycznego z cyfrowym i nakładania wirtualnych oraz interaktywnych obiektów na realne otoczenie. Według szacunków wartość rynku wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości do 2020 r. może wynieść ok. 150 miliardów dolarów, a liczba użytkowników tych technologii sięgnie nawet miliarda. Na targach w Hanowerze Konica Minolta zaprezentowała autorskie okulary Wearable Communicator, które od początku tworzono z myślą o zastosowaniach biznesowych. Okulary pomagają przeprowadzić inżynierów krok po kroku przez cały proces montażu poszczególnych elementów na linii produkcyjnej. Rozwiązanie było testowane między innymi w fabryce ciągników John Deere, a także w firmach Siemens czy Honeywell.

 

Inteligentne systemy wideo

Efektem współpracy Konica Minolta z firmą Mobotix są inteligentne systemy wideo, które stanowią połączenie technologii kamer sieciowych z systemem detekcji obrazu. Rozwiązanie automatycznie i w czasie rzeczywistym analizuje rejestrowany przez kamery obraz pod kątem detekcji ruchu, dźwięku lub bardziej zaawansowanej jak zapalenie ognia, a nawet zliczanie ludzi czy obiektów. Jednym z zastosowań systemów wideo jest możliwość zapobiegania wypadkom w procesach produkcyjnych dzięki monitorowaniu temperatury maszyn. W przypadku przegrzania się urządzeń system alarmowy powiadamia obsługę o zaistniałym problemie. Inteligentne systemy wideo stosowane są także w logistyce podczas całego cyklu dystrybucji, przykładowo: lokalizacja paczki jest wskazana przez kamerę w czasie dostarczania jej na miejsce docelowe przez operatora, a w razie przemieszczenia się przesyłki lub jej zaginięcia system wysyła powiadomienie. Rozwiązanie pozwala również szybciej skanować i wybrać właściwą paczkę oraz przygotować ją do dalszego przesłania. W jednym obiekcie kamery mogą pełnić kilka funkcji jednocześnie – przeprowadzać wideoweryfikację procesów oraz obsługiwać logistykę.

Wśród pozostałych innowacji Konica Minolta zaprezentowanych podczas targów technologiczno-przemysłowych w Hanowerze znalazły się również rozwiązania do robotyzacji procesów biznesowych (Robotics BPO), zarządzania kolorem w procesie produkcji i dystrybucji, opracowywania elektroniki drukowanej, detekcji gazu dzięki technologii FIR (Far Infrared Technology), a także systemy umożliwiające standaryzację instrukcji technicznych w firmach.

 

Źródło: Konica Minolta

 

Authors

Related posts

Góra
English