Siemens PLM Software i Bugatti Automobiles

 

Współpraca firm Bugatti Automobiles oraz Siemens PLM owocuje jeszcze skuteczniejszym doskonaleniem pojazdów dzięki technologii cyfrowego bliźniaka. Wraz z zespołem wiodących w branży firm technologicznych, Bugatti opracował największy na świecie funkcjonalny system kontroli aerodynamiki pojazdu, składający się z wydrukowanych w technologii 3D części bionicznych z tytanu i rur wzmacnianych włóknami węglowymi dla sportowego samochodu Chiron o mocy 1500 KM.

Cyfrowa platforma firmy Siemens pozwoliła 10-krotnie przyśpieszyć proces innowacji. Dzięki ogromnym możliwościom programów NX i Simcenter w zakresie generatywnego projektowania, projektowania struktur kompozytowych oraz symulacji multifizycznych, w systemie kontroli aerodynamiki udało się znacznie zmniejszyć masę i aerodynamiczny opór zwiększając wydajność pojazdu. Platforma integruje kompleksową koncepcję, projekt, symulację i proces produkcyjny zarówno dla drukowanych elementów 3D z tytanu, jak i kompozytów z włókna węglowego.

 

 

Dzięki tej współpracy, Bugatti i Siemens realizują innowacyjne pomysły, które przynoszą realne korzyści:

  • Lekkie i wytrzymałe bioniczne części wydrukowane w technologii 3D stworzone dla hydraulicznego systemu sterowania skrzydłem. Całkowita waga systemu została zmniejszona o 50%.
  • Zaprojektowany od nowa układ skrzydła tylnego, wykonany z ultralekkich cienkościennych rur z włókna węglowego, które są 3-krotnie wytrzymalsze niż ich stalowe odpowiedniki i ważą ¼ mniej. Dodatkowo są odporne na wysokie temperatury i zostały pokryte specjalną ceramiczną powłoką zmniejszającą tarcie.

 

Źródło: Siemens

Authors
Tagi ,

Related posts

Góra
English