igus – plastikowy pomysł na biznes

Firma igus została założona w 1964 r. w Kolonii przez niemieckiego przedsiębiorcę Güntera Blase i od początku specjalizowała się w produkcji elementów z tworzyw sztucznych przeznaczonych dla przemysłu. Na początku lat 80. ubiegłego wieku założyciel firmy wpadł na pomysł wyprodukowania plastikowego prowadnika do kabli. W tamtym czasie był to pomysł rewolucyjny, bowiem wybór tworzyw sztucznych był stosunkowo ograniczony, a przedsiębiorstwa miały zaufanie do prowadników stalowych. Jednak zalety prowadników z tworzyw – ich niewielka waga oraz odporność na korozję – okazały się bardzo ważne dla wielu zastosowań.

Po pewnym czasie okazało się, że standardowe przewody, mimo, że spełniają wszelkie międzynarodowe normy, niezbyt dobrze sprawują się we współpracy z prowadnikami. Stąd kolejny pomysł, aby uruchomić produkcję własnych, specjalnych przewodów przeznaczonych do zastosowań specjalnych, przede wszystkim do prowadników.

Obecnie igus to duże przedsiębiorstwo osiągające obrót w wysokości 690 mln euro, w tym 129 mln euro z samych przewodów. Firma zajmuje się trzema podstawowymi grupami produktowymi: przewodnikami przewodów, łożyskami ślizgowymi oraz przewodami. Wszystko to oczywiście głównie polimery (oczywiście za wyjątkiem przewodów).

Igus zatrudnia 3180 pracowników w 35 oddziałach w ponad 80 krajach. Dostępnych jest ponad 100 tys. części bezpośrednio z magazynu. Tygodniowo konfekcjonuje się ponad 11 500 przewodów. Firma ma własne laboratoria wyposażone w 58 maszyn, na których przeprowadza się jednocześnie ponad 250 testów prowadników i przewodów. Kilka z nich pracuje w komorze chłodniczej, gdzie testowane są przewody i prowadniki w temperaturze ok. -25 st. C. Ciekawostką jest to, że w niemieckiej fabryce igusa pracuje kilkaset wtryskarek – więcej jest tylko w fabryce Lego w Danii. Firma wkrótce uruchomi zakłady w USA oraz Chinach.

Na łamach i w serwisie Głównego Mechanika na bieżąco prezentujemy Państwu nowości firmy igus (w 2018 r. jest już ich 108).

Na zaproszenie firmy mogliśmy zobaczyć fabrykę w Kolonii, zdjęcia z wizyty zamieszczamy poniżej.

 

 

Authors

Related posts

Góra
English