Firma MK Systemy Kominowe zwiększa bezpieczeństwo baz danych dzięki Oracle Cloud Infrastructure

Zdjęcie: MK Systemy Kominowe

 

Firma MK Systemy Kominowe jest krajowym liderem rynku urządzeń do odprowadzania spalin, produkując systemy kominowe ze stali szlachetnych, przeznaczone zarówno dla przemysłu, jak i klientów indywidualnych. Firma działa także na rynkach zagranicznych – w Europie, Rosji i krajach WNP.

Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa swoich rozwiązań informatycznych, firma MK Systemy Kominowe zdecydowała się na zastosowanie chmurowych usług Oracle, zapewniających przechowywanie kopii zapasowych baz danych, maszyn fizycznych i wirtualnych w chmurze. Platforma Oracle Cloud Infrastructure (OCI) zapewnia usługi mocy obliczeniowej (Compute) oraz pamięci masowej (Storage), co razem daje możliwości bezpiecznego składowania kopii bezpieczeństwa newralgicznych danych firmowych w chmurze Oracle Cloud.

Główne zastosowanie używanej przez nas platformy Oracle Cloud Infrastructure, to backup w chmurze Oracle – komentuje Marcin Szczygielski, Kierownik Biura IT w firmie MK Systemy Kominowe. – Konfigurację usługi wykonaliśmy własnymi siłami, zaś ostateczne wdrożenie i optymalizacja została wykonana przy pomocy ekspertów z Oracle Digital. Korzystamy z centrum obliczeniowego Oracle we Frankfurcie od marca 2018, pracując w modelu Pay-as-You-Go (opłata za wykorzystaną moc obliczeniową).

Usługi dostępne na platformie OCI stanowią bezpieczny, skalowalny system pamięci masowej dostępnej na żądanie. Służy do tworzenia kopii zapasowych korporacyjnych baz danych w chmurze, co uzupełnia strategię przedsiębiorstw w zakresie bezpieczeństwa. Dzięki temu nie trzeba ponosić nakładów inwestycyjnych ani kosztów sprzętu. Zarządzanie pamięcią masową oraz przesyłanie danych to zadania wykonywane przez usługę, a nie administratorów baz danych.

Mam po swojej stronie bardzo wygodne narzędzia do zarządzania backupami, generujące codziennie obrazy naszych produkcyjnych baz danych do wirtualnego środowiska, które tak naprawdę znajduje się już w Oracle Cloud! – dodaje Marcin Szczygielski. – Graficzny interfejs pozwala wykonywać zdalnie wszystkie czynności związane z obsługą backupów, w tym konfigurowanie podstawowych parametrów, dopasowywanie mocy obliczeniowej, jaka jest w danym momencie potrzebna, czy zmiany harmonogramu tworzenia kopii zapasowych.

Usługa backupu w chmurze dostarczana przez OCI zapewnia praktycznie nieograniczone możliwości skalowania bez inwestycji początkowych. Użytkownik płaci tylko za wykorzystywaną przez siebie ilość pamięci masowej i moc obliczeniową. Klienci mogą monitorować zużycie pamięci masowej za pomocą internetowej konsoli, a w razie potrzeby dokupić dodatkową pojemność. Kompresja kopii zapasowych (wykonywana bez dodatkowych opłat) oszczędza przepustowość poprzez zmniejszenie rozmiaru zasobów przed wysłaniem ich do chmury.

Rozwiązanie zastosowane w firmie MK Systemy Kominowe doskonale zastępuje klasyczny model składowania kopii bezpieczeństwa, który zakłada zapisywanie ich na taśmy i następnie przewożenie do bezpiecznej lokalizacji. Jest to przedsięwzięcie kosztowne i logistycznie skomplikowane – komentuje Bartosz Wróblewski z Oracle Digital. – Wymaga sprzętu, personelu i procedur w celu zapewnienia, by kopie zapasowe były zawsze aktualne, chronione i natychmiast dostępne w przypadku awarii. Model chmurowy jest wygodny, ponieważ opłaty uzależnione są tu od faktycznego zużycia, ponadto  zapewnia możliwość skalowania – pojemność pamięci masowej można bowiem błyskawicznie zwiększyć w razie potrzeby.

System jest całkowicie przezroczysty dla użytkownika, działa stabilnie i szybko, jest też bardzo intuicyjny w obsłudze, dzięki czemu można skonfigurować usługę nie zaglądając nawet do dokumentacji. Dzięki rozwiązaniu Oracle oszczędzamy cenny czas, co przekłada się na lepsze wyniki finansowe firmy – podsumowuje Marcin Szczygielski.

Infrastruktura chmurowa zapewnia wydajność, redundancję i bezpieczeństwo. Na ewentualne awarie można reagować natychmiast, bez utraty dostępności. Dane są odtwarzane szybciej, a czas przestojów skraca się z dni do godzin czy minut. Dzięki usłudze Oracle kopie zapasowe są zawsze dostępne przez Internet i w razie potrzeby można je natychmiast odzyskać. Dane są replikowane do kilku węzłów pamięci masowej w tym samym regionie geograficznym, co skutecznie chroni firmę przed awarią sprzętu i uszkodzeniem danych.

 

Źródło: Oracle

Authors

Related posts

Góra
English