Grant na odchudzenie karoserii

 

Dzięki wspólnym staraniom Politechniki Opolskiej, firmy Tower Automotive Poland, miasta i Opolskiego Parku Naukowo Technologicznego, opolski przemysł samochodowy otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 4 800 000 zł, z czego ponad połowę kwoty przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Grant przyznany na produkcję innowacyjnego elementu karoserii będzie pierwszym przedsięwzięciem realizowanym w ramach szerszego projektu Centrum Projektowo-Badawczego Instytut Fraunhofera w Opolu.

Entuzjazm wiceprezydenta miasta Opola Macieja Wujca(autora tytułowego porównania) podzielali wszyscy uczestnicy konferencji prasowej w OPNT, którzy oficjalnie poinformowali dziś o sukcesie. Rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf mówił o ,,kamieniu węgielnym” pod budowę pierwszego w Polsce centrum Instytutu Fraunhofera i sile napędowej dla regionalnych firm. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski nazwał grant ,,krokiem milowym” na drodze do uczynienia Opola miastem innowacji, a nie tylko taniej siły roboczej.

Współautorzy wniosku – dyrektor OPNT dr hab. inż. Jarosław Mamala, prof. PO oraz Piotr Buchta z Tower Automotive, którzy pracowali w zespole kierowanym przez dra hab. inż. Adama Niesłonego z Politechniki Opolskiej, wskazali z kolei na przewagę konkurencyjną, jaką cały region i związana z nim branża motoryzacyjna mogą uzyskać dzięki nowemu produktowi.

Tym produktem będzie lekki wspornik dla nowych nadwozi samochodów osobowych, a jego zaletą – wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa i emisji spalin. Nad nowym, odchudzonym elementem karoserii będą pracować wspólnie naukowcy politechniki i OPNT oraz inżynierowie z fabryki Tower Automotive Poland, z której taśmy (mieszczącej się na terenie parku przemysłowego „Metalchem”) zjedzie innowacyjny wspornik.

Podczas konferencji oficjalnie przedstawiono również dyrektor powstającego Centrum Projektowo-Badawczego Instytut Fraunhofera w Opolu – dr hab. inż. Annę Król, prof. PO, która zapowiedziała, że obszar badawczy placówki, choć związany teraz z Wydziałem Mechanicznym, będzie rozwijał się także na inne dziedziny.

 

Źródło: Politechnika Opolska

Authors

Related posts

Góra
English