Stoły montażowe do kontroli jakości standardem w zakładach przemysłowych


Nierozłącznym elementem każdego procesu produkcyjnego jest kontrola jakości wyrobów. Oprócz wyznaczenia krytycznych operacji przed przystąpieniem do pracy (na przykład za pomocą analizy FMEA) technolodzy są w stanie przewidzieć wiele wad mogących pojawić się w trakcie produkcji.

Dodatkowo w oparciu o obiektywne pomiary produktów po ich wykonaniu, dostarczenie oraz analizę wniosków, na podstawie których wprowadzone w życie poprawki przełożą się na optymalizację pracy. Przyjęcie podejścia procesowego opisane zostało w normie ISO-9001, która ukierunkowana została na zrozumienie oraz spełnienie potrzeb klientów. Jedną z metod samodoskonalenia jest cykl Deminga zapętlający 4 czynności. Planowanie, wykonanie, sprawdzenie oraz wniesienie poprawek. Norma może zostać wprowadzona niezależnie od wielkości zakładu.

Poświęćmy jednak uwagę elementom często bagatelizowanym. Wyposażenie stanowisk do kontroli jakości wyrobów. Ile kosztuje? Gdzie najlepiej kupić? Czym się kierować przy wyborze stoły montażowego?

Poniżej analizujemy kilka kluczowych aspektów na przykładzie produktu z oferty polskiego producenta RA Construction https://raconstruction.pl/stoly-przemyslowe/stoly-montazowe/proste-podswietlane-stanowisko-do-warsztatu-ec-3-0005/.

Poniżej stół montażowy EC-3-0005 wizualizacja oraz wykonanie (dodatkowo zastosowano koła i ściankę tylną).

 

 

 

Co będziemy kontrolować?

Kontrola jakości to bardzo obszerne pojęcie, które stawia na drodze technologa wiele podstawowych pytań. Oczywistością jest, że nie wszystkie wyroby będące owocem pracy zakładów produkcyjnych są sprawdzane w ten sam sposób. Technologia produkcji, gabaryty czy materiały wykorzystywane do stworzenia detalu to tylko kilka czynników wpływających na sposób przeprowadzania kontroli. Podstawowym pytaniem, które każdy technolog powinien sobie zadać przed zakupem stołu do kontroli jakości to, co będziemy badać i w jaki sposób? Jest to kluczowy element, który pozwoli dostosować wyposażenie niezbędne do prawidłowo wykonanej pracy.

 

Jakie natężenie światła do kontroli jakości?

Zarówno badania organoleptyczne jak i badania przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu wymuszają na pracodawcy zapewnienia odpowiedniego oświetlenia na stanowisku kontrolnym. Jak w takim razie dobrać oświetlenie w taki sposób, by pracownik wykonywał powierzone mu zadania w komfortowych warunkach, które z pewnością wpłyną na czas jego efektywnej pracy i jakość dokonywanej kontroli. Odpowiedź jest prosta! Szukamy sami albo pytamy specjalistów.  Poniżej przedstawiamy przykłady wymagań oświetleniowych w zależności od wykonywanych czynności.

 

Rodzaj miejsca pracy, zadania

Wartość strumienia świetlnego Φ [lm]

Montaż zgrubny, np. duże transformatory

300

Pokoje do wykonywania precyzyjnych pomiarów, laboratoria

500

Montaż średni, np. tablice rozdzielcze

500

Montaż dokładny, np. telefony

750

Kontrola barw

1000

Montaż precyzyjny, np. sprzęt pomiarowy

1000

Warsztaty elektroniczne, sprawdzanie, regulacja

1500

Opracowano na podstawie: Pawlak A., Nowe wymagania w projekcie europejskiej normy oświetleniowej, Bezpieczeństwo Pracy, 2010, 10, 22-25.

 

Bardzo łatwo zauważyć, że  prace wymagające dokładności będą niosły za sobą konieczność zastosowania dobrze umieszczonego źródła światła o odpowiednio wysokim natężeniu. Jakie więc oświetlenie zastosować i gdzie je umieścić? Zapytajmy producenta wyposażenia przemysłowego, który w swojej ofercie posiada interesujące nas produkty czyli chociażby stoły montażowe z oświetleniem.

RA Construction to firma, która poświęca wiele uwagi by produkty, które wybierają ich klienci były odpowiednio przystosowane do wykonywanej przez nich pracy. Oprócz stołów montażowych z oświetleniem centralnym, firma oferuje różne inne formy źródeł światła.

 

 

Podejście producenta jest proste i wydaje się być skuteczne. Na początku przeprowadzany jest wywiad mający na celu określenie potrzeb klienta. Następnie wspólnie wybierane jest stanowisko oparte o stół montażowy z wyposażeniem dodatkowym oraz odpowiednie oświetlenie. Finalnie, dostajemy wizualizację stanowiska wraz z jego parametrami. Jeżeli jednak zainteresowany nie potrzebuje pomocy konsultanta może zdecydować się na produkt  oferty standardowej.

 

Artykuł powstał przy współpracy z producentem mebli przemysłowych RA Construction
Wólka Kokosia 25, 05-307, Dobre k/Warszawy
Strona www: https://raconstruction.pl/

 

 

 

 

Authors

Related posts

Góra
English