Silnik Dyneo z magnesem trwałym pozwolił zaoszczędzić rocznie co najmniej 135 000 kWh

 

Duńska firma specjalizująca się w produkcji karmy dla ryb wymieniła starzejący się, uszkodzony silnik prądu stałego używany w wytłaczarce na silnik Dyneo produkcji Leroy-Somer, należącej do grupy Nidec. Inwestycja zapewniła firmie duże roczne oszczędności w kosztach energii.

Hodowla ryb jest szybko rozwijającym się sektorem. Firmy, takie jak Aller Aqua produkujące zarówno karmę dla ryb słodkowodnych, jak i morskich, nieustannie poszukują sposobów na ulepszenie technologii i procesów produkcyjnych, aby skorzystać z rozwoju rynku. Aller Aqua, mająca centralę w Christiansfeld niedaleko Kolding w Danii, istnieje od ponad 50 lat i ma dziś ma fabryki w Danii, Polsce, Niemczech i Egipcie. Eksportuje produkty do ponad 60 krajów na całym świecie.

Firma oferuje szeroki asortyment produktów, obejmujący karmę dla 30 gatunków ryb. Harmonogramy produkcji są napięte, dlatego firma dążyła do maksymalizacji zysków, planując wymianę silnika prądu stałego w jednej z głównych wytłaczarek w zakładach w Christiansfeld.

 

 

Aller Aqua była szczególnie zainteresowana zapewnieniem dużej sprawności energetycznej nowego silnika, ponieważ wytłaczanie jest procesem bardzo energochłonnym – wyjaśnia Carl Erik Niemann, inżynier sprzedaży z oddziału Drives & Motors Technology w Nidec Industrial Automation Denmark A/S. – Wiadomo było, że pomoże to zwiększyć konkurencyjność i zapewni zrównoważony rozwój.

Po kompleksowej ocenie rynku firma zdecydowała się na silnik synchroniczny Dyneo o mocy 310 kW (2400 obr./min.) z magnesami trwałymi. Oferując sprawność energetyczną wykraczającą poza wymogi IE4, silnik ten umożliwia zaoszczędzenie co najmniej 135 tys. kWh energii elektrycznej rocznie.

Poza dużą sprawnością energetyczną, Aller Aqua może teraz czerpać korzyści ze znacznych oszczędności w kosztach utrzymania, związanych z większą dostępnością maszyny – powiedział Niemann. – Poprzedni silnik prądu stałego zawierał system szczotek i kolektorów z elementami zużywającymi się.

Wdrożenie silnika Dyneo pozwoliło również lokalnemu centrum serwisowemu Ølgod Elektro uprościć istniejącą instalację poprzez wyeliminowanie obwodu chłodzenia i wentylacji, wymaganego przez wcześniejszy silnik IP23.

Silnik Dyneo LSRPM, stanowiący część oferty Express Availability firmy Leroy-Somer, jest dostępny w wersji kompaktowej oraz standardowej IEC. Charakteryzuje się łatwą integracją i oferuje szybki zwrot z inwestycji – mniej niż trzy lata w przypadku Aller Aqua.

 

Źródło: Nidec Industrial Automation Poland

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English