Od prototypu do milionowych kontraktów w 2 lata

 

Kiedy kilka miesięcy temu zgłosili się do programu KPT ScaleUp, istnieli zaledwie 1,5 roku. Dziś realizują kontrakty oświetlania prestiżowych obiektów i właśnie pozyskali inwestora – fundusz INNOventure, który sfinansuje kolejne prace badawczo-rozwojowe.
Optical Electronics to przykład startupu założonego przez dojrzałych i skupionych na celu founderów. Firma tworząca inteligentne oświetlenie, już w pierwszym roku swojego istnienia opracowała zaawansowany moduł pomiarowy OptIMo, który jest elementem każdej oprawy wychodzącej z pracowni spółki.

Przepłacanie za energię w biurach, halach produkcyjnych czy magazynach jest zjawiskiem powszechnym. Najczęściej są one oświetlane równomiernie i niezależnie od tego, czy za oknem jest szare, jesienne popołudnie czy słoneczny poranek. Nasze lampy dostosowują ilość światła w konkretnym miejscu do warunków zewnętrznych.

Michał Zaród, prezes Optical Electronics

Historia Optical Electronics jest niezwykła nie tylko ze względu na tworzący ją zespół i to, jak pracuje. Zwykło się mówić, że w Polsce brakuje zaufania i że tak trudno o kooperację między przedsiębiorcami. Tymczasem w gęstym ekosystemie Krakowskiego Parku Technologicznego, w którym znajdują się zarówno raczkujące startupy z inkubatora, jak i duże firmy z tradycjami, ta gotowość do łączenia potencjałów jest coraz bardziej wyraźna. Gromadzenie podmiotów o innowacyjnym podejściu w jednym miejscu przynosi tu co krok nowe przykłady ciekawej współpracy. Tak było również w przypadku Optical Electronics.

 

Michał Zaród, prezes Optical Electronics

 

Spółka jest jednym z 23 startupów biorących udział w programie KPT ScaleUp, realizowanym przez Krakowski Park Technologiczny. Akcelerator zapewnia uczestnikom profesjonalne warsztaty i eksperckie konsultacje w zakresie rozwoju biznesu oraz wsparcie finansowe w wysokości do 200 tys. zł.

Wśród partnerów programu jest producent oświetlenia o międzynarodowym uznaniu. Kiedy więc ES-SYSTEM wyraził gotowość współpracy z Optical Electronics, wiedzieliśmy, że będą się działy ciekawe rzeczy. I tak się stało – obie firmy współdziałają już przy realizacji pierwszego kontraktu, łącząc zaawansowaną sensorykę, opracowaną przez startup oraz niezawodne oprawy tworzone od blisko 30 lat przez polskiego lidera branży.

Bartosz Józefowski, koordynator KPT ScaleUp

W minionym roku Optical Electronics wygrał przetarg na dostarczenie oświetlenia dla warszawskich Złotych Tarasów. Przedsięwzięcie podzielone zostało na 3 etapy, w ramach których rozbłyśnie ponad 12 000 inteligentnych lamp. W styczniu spółka zakończyła realizację pierwszego etapu zamówienia we współpracy z ES-SYSTEM. Realizacja drugiej transzy rusza już w marcu.
Współpraca Optical Electronics z ES-SYSTEM to dopiero początek – firma jest otwarta na kooperację z innymi producentami opraw świetlnych. Dynamika rozwoju spółki i jej sprawność operacyjna wzbudziły zainteresowanie funduszu INNOventure, współtworzonego przez KPT i inwestorów prywatnych. Fundusz zdecydował się wesprzeć kontynuację prac badawczych spółki kwotą 1,5 mln zł, pochodzącą od aniołów biznesu oraz z programu BRIdge Alfa.

Szukaliśmy w programie KPT ScaleUp firm, które nie tylko pokazują, że sprawnie potrafią współpracować z wybranym partnerem, ale takich, które są otwarte na szersze perspektywy. Założyciele Optical Electronics tacy właśnie są – jesteśmy pewni, że dzięki naszym funduszom i kolejnym krokom w rozwoju firma poszerzy obszar zastosowania swojego produktu i znajdzie nowych, ciekawych partnerów biznesowych.

Marcin Bielówka, zarządzający funduszem INNOventure

Twórcami Optical Electronics są Michał Zaród, pomysłodawca oraz prezes spółki oraz Krzysztof Bernacki, szef działu R&D. Sposób zdalnego pomiaru natężenia oświetlenia został opracowany w postaci wniosku patentowego i złożony w Polskim Urzędzie Patentowym.
Dzięki inwestycji INNOventure spółka będzie prowadzić dalsze prace B+R, które pozwolą m.in. wprowadzić do opraw nowe funkcjonalności. Aktualnie twórcy pracują nad możliwością zbierania i przetwarzania danych z sensorów. Zdobyta w ten sposób wiedza pozwoli na optymalizację zużycia innych mediów (np. ciepła) oraz jeszcze lepsze wykorzystanie powierzchni roboczych.

 

Źródło: KPT

Authors

Related posts

Góra
English