Podsumowanie 2017 roku w KPT

 

288 mln złotych pozyskane od inwestorów przez firmy z ekosystemu KPT. 20 wydanych zezwoleń na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej. Prawie setka wydarzeń, w których wzięło udział blisko 6000 uczestników. KPT pomaga firmom rozwijać się szybciej. Krakowski Park Technologiczny podsumowuje rok!

Ten rok był szczególny dla Krakowskiego Parku Technologicznego. Minęło 20 lat od utworzenia spółki. Jesienne obchody 20-lecia stanowiły podsumowanie dotychczasowej działalności i stały się okazją do podziękowania firmom i instytucjom, dzięki którym sukces KPT stał się możliwy. Nagrody Krakowskiego Parku Technologicznego otrzymały firmy funkcjonujące w specjalnej strefie ekonomicznej: Comarch S.A. i Valeo Autosystemy sp. z o.o., firma-lokator KPT, która swój wielki rozwój od start-upu do prężnie działającego przedsiębiorstwa przeżyła właśnie u nas – Synerise S.A. oraz Gmina Niepołomice, największa podstrefa krakowskiej sse.

Ważną recenzją działalności są także nagrody, które KPT otrzymał w tym roku: „Rzetelni dla biznesu” za nowe spojrzenie na biznes, które od 20 lat wspiera rozwój gospodarczy Małopolski. Nagroda została przyznana na wniosek Wojewody Małopolskiego, w ramach programu „Sylwetki i Marki Polskiej Gospodarki”. Drugie wyróżnienie, to Małopolska Nagroda Gospodarcza, którą KPT otrzymał z rąk Marszałka Województwa Małopolskiego. A tuż przed Świętami KPT otrzymał kolejną nagrodę – Dąb Biznesu – przyznawaną przez Miasto i Gmina Niepołomice. “To wyraz wdzięczności dla spółki za wieloletnie wspieranie rozwoju gospodarczego Miasta i Gminy Niepołomice, a zatem poprawy jakości życia Mieszkańców” – czytamy w uzasadnieniu.

A ten rok to także 20 nowych zezwoleń wydanych w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej, 566 289 479 zł nakładów inwestycyjnych i 988 nowych miejsc pracy. Największy sukces strefowy to oczywiście inwestycja firmy Mabuchi Motor Poland sp. z o.o. w gminie Bochnia. W ramach zezwolenia Mabuchi zadeklarował poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości 113 mln zł oraz utworzenie 253 nowych miejsc pracy. W tym roku w krakowskiej sse zainwestowało 12 polskich firm, a 7 to reinwestycje.

Nie można zatem pominąć sukcesu firm startupowych – w tym roku firmy ulokowane w KPT pozyskały od inwestorów 288 mln złotych! To łączny sukces spółek: Revolut, Synerise, Autenti, SEEdiA, FindAir. A przypomnijmy, że w KPT działa obecnie 66 firm, a w tym 35 w inkubatorze; kolejne 23 korzysta z programu akceleracyjnego.

Bardzo ważnym etapem w działalności KPT było właśnie uruchomienie akceleratora. KPT ScaleUp to program akceleracyjny dedykowany młodym firmom pracującym nad innowacjami dla przemysłu i smart city. W toku 13-tygodniowego programu polskie startupy zyskują wsparcie doświadczonych menedżerów z branży, całą gamę eksperckich konsultacji oraz możliwość testowania swoich produktów i usług w firmach partnerskich – największych firmach regionu. Właśnie trwa druga edycja projektu.

W 2017 roku wielki krok w rozwoju uczyniła też organizowana przez KPT od 6 lat konferencja dla branży gier – Digital Dragons. Zmiana miejsca wydarzenia na prestiżowe Centrum Kongresowe ICE znacznie podniosła komfort i poziom organizacji. Tegoroczne Digital Dragons zgromadziło ponad 1500 uczestników, 450 firm z całego świata i 100 projektów niezależnych, a w po brzegi wypełnionej sali audiowizualnej wręczono 10 nagród dla polskich twórców gier. KPT rozwija także inna narzędzia wsparcia tej branży. W tym roku z wielkim powodzeniem działała Game Academy zorganizowana we współpracy z GameDesire, w której wzięło udział ponad 800 uczestników. Ukazał się także unikalny raport prezentujący badania rynku gier pn. „Kondycja polskiej branży gier”. Ponadto prowadzone były liczne działania związane z branżą: warsztaty scenariuszowe dla najmłodszych odbiorców czy wsparcie premiery filmu „Wszystko z nami w porządku” opowiadającego historię dwóch projektantów gier. A już za chwilę (26–28 stycznia) odbędzie się kolejna edycja KrakJamu – krakowskiej edycji ogólnoświatowego hackathonu projektowania gier.

W organizowanych przez KPT w 2017 r. wydarzeniach wzięło udział blisko 6000 uczestników! Konferencje branżowe, szkolenia, warsztaty, hackatony, spotkania i wizyty studyjne – to wszystko sprawia, że budynek KPT nawet w nocy czy w czasie weekendu tętni życiem. Poza wspomnianym już 20-leciem KPT oraz Digital Dragons nie można zapomnieć o OpenLivingLab Days, międzynarodowej 5-dniowej konferencji, która zgromadziła ponad 300 naukowców z całego świata. Na te wszystkie sukcesy składa się współpraca z małopolskim środowiskiem gospodarczym i tylko dzięki wysiłkowi wielu ludzi i ich kreatywności udało się tak wiele osiągnąć.

 

Źródło: KPT

Authors

Related posts

Góra
English