Zintegrowane systemy wizyjne maszyn

Użytkownicy mogą wybrać różne poziomy realizacji, czujniki obrazu i optykę

 

Systemy wizyjne maszyn odgrywają coraz ważniejszą rolę w nowoczesnej produkcji. Przykładowo, samooptymalizujący proces produkcji polega na otrzymywaniu informacji zwrotnych w czasie rzeczywistym z kontroli opartej na obrazie. Do tej pory jednak nawet najbardziej zaawansowane systemy wizyjne maszyn dużo traciły na niewystarczającej integracji z systemem kontroli. Nowe, całkowicie zintegrowane rozwiązanie B&R pozwoli teraz uwolnić pełen potencjał wizyjny maszyn.
„Zobaczyć znaczy uwierzyć”, mówi stare przysłowie. Rzeczywiście wzrok to jeden ze zmysłów, któremu najbardziej ufamy i z którego najczęściej korzystamy w celu interakcji ze światem. – Niestety – mówi Andreas Waldl, kierownik produktu ds. zintegrowanych systemów wizyjnych w B&R, – większość obecnych maszyn jest w zasadzie ślepa.
Przez wiele lat producenci maszyn próbowali poprawić tę sytuację za pomocą systemów wizyjnych. W miarę dążenia przez firmy do wprowadzenia Przemysłu 4.0, takie systemy wizyjne mogą stać się przydatnym narzędziem. – Jednak nadal kontrola maszyn i systemy wizyjne działają w dwóch różnych światach – twierdzi Waldl. Wprowadzenie systemu wizyjnego maszyny do aplikacji jest ciągle bardzo trudnym zadaniem.

 

Systemy wizyjne maszyn od B&R
Opracowaliśmy wbudowany system wizyjny, którego elastyczność i niespotykany dotąd poziom integracji eliminują wcześniejsze niedociągnięcia związane z takimi systemami – mówi Waldl. Sercem rozwiązania jest szeroki wybór inteligentnych kamer. Najprostsze rozwiązania zostaną zastąpione prostymi czujnikami wizyjnymi maszyn, podczas gdy rozwiązania na najwyższym poziomie obejmą pełen potencjał wysokiej jakości inteligentnych kamer. Kamery te mogą wykonywać wiele zadań systemu wizyjnego, które są obecnie realizowane przez systemy komputerowe.
Kluczowym komponentem systemu wizyjnego maszyn od B&R jest technologia inteligentnego oświetlenia, która jest zintegrowana z kamerą w formie urządzenia zewnętrznego albo jako kombinacja tych dwóch rozwiązań. Automatyczne modulowanie oświetlenia usuwa problem rozproszenia światła i innych trudnych warunków oświetleniowych, które wpływają niekorzystnie na wykonywanie kontroli. Oświetlenie ułatwia wyjątkowo precyzyjną synchronizację przy bardzo szybkim przechwytywaniu i przetwarzaniu obrazu..

 

Idealna integracja
Systemy wizyjne maszyn od B&R są zintegrowane na każdym poziomie: narzędzi technologicznych, obsługi systemu w czasie rzeczywistym oraz oprogramowania aplikacji – podkreśla Waldl. Holistyczne podejście obejmuje każdy aspekt automatycznego rozwiązania: od systemu sterowania po technologię bezpieczeństwa oraz od kontroli ruchu po robotykę i CNC. – Teraz obejmuje także systemy wizyjne maszyn.
Z kamerami i oświetleniem integrowanym podobnie, jak w przypadku modułów I/O, serwonapędów i sterowników safety, nie ma już potrzeby tworzenia interfejsów w systemie Runtime. Zadania takie jak programowanie i konfigurowanie metod przetwarzania obrazu, a także zmiany ustawień kamery i oświetlenia stały się częścią aplikacji maszyny.
Programiści PLC są w stanie samodzielnie wykonać wiele zadań związanych z systemem wizyjnym maszyn. Wszystkie dane, parametry i zmienne są standardowe w całym systemie – system wizyjny nie wymaga oddzielnych zmiennych procesowych. Specjaliści od systemów wizyjnych będą potrzebni wyłącznie w sytuacjach wymagających określonego doświadczenia, np. obsługi trudnych warunków oświetlenia.

 

Proste programowanie
Technologia mapp firmy B&R zawiera gotowe komponenty oprogramowania, które ułatwiają tworzenie aplikacji w systemie wizyjnym maszyn, ograniczając je głównie do konfiguracji gotowych bloków. Komponenty mapp komunikują się ze sobą intuicyjnie, dlatego wystarczy kilka kliknięć, by przykładowo zintegrować zdjęcia wykonane przez kamerę z aplikacją mapp View HMI. Nie trzeba przy tym napisać nawet jednego wiersza kodu. Parametry kamery i oświetlenia, a także triggery można zmieniać na bieżąco. Dzięki temu zmiany wyrobów lub inne regulacje można bardzo łatwo wdrożyć w trakcie pracy maszyny.

 

Nieograniczone możliwości
Potencjalne aplikacje do systemów wizyjnych maszyn od B&R obejmują stosunkowo proste zadania, np. czytanie kodów kreskowych, OCV lub OCR, jak też wyjątkowo wymagające zadania w przemyśle farmaceutycznym, drukarskim czy włókienniczym.
Różne modele kamer można bez problemu skalować, ponieważ wszystkie są oparte na tej samej technologii. Pozwala to producentom OEM wyposażyć różne warianty maszyn w różne konfiguracje systemu wizyjnego. Oprogramowanie jest tworzone tylko raz, bez względu na konfigurację zainstalowanego sprzętu. Z uwagi na to, iż aplikacja jest przechowywana na sterowniku PLC, nie ma obawy o utratę danych w przypadku wymiany kamery w trakcie serwisu.

 

Synchronizacja w czasie rzędu mikrosekundy
Kamery i oświetlenie zostały bezpośrednio zintegrowane w działającą w czasie rzeczywistym sieć POWERLINK, która nie tylko zapewnia idealną synchronizację z maszyną i kontrolą ruchu, lecz także obsługuje komunikację HMI.
Z pominięciem obwodów stosowanych w przeszłości, sygnały dla kamery pochodzą bezpośrednio z kontrolera lub aplikacji ruchu. Synchronizacja triggerów kamery oraz kontroli oświetlenia z głównym systemem automatyki, w czasie rzeczywistym, z precyzją rzędu mikrosekundy, otwiera nowy świat możliwości. Przykładowo, w aplikacjach dynamicznych z często zmieniającymi się prędkościami nie trzeba już oddzielnego enkodera na wejściu kamery.
Pełna integracja sytemu wizyjnego z systemem automatyki B&R umożliwia producentom maszyn wdrożenie zarówno zadań kontroli, jak i zadań systemu wizyjnego w ramach jednego narzędzia. Waldl podsumowuje: – Zamiast zmagać się z niedoskonałością tradycyjnych systemów wizyjnych, mogą się oni skupić na optymalizacji procesów zwiększających wartość maszyn.

 

Źródło: B&R

Authors

Related posts

Góra
English