System monitorowania AMC VIBRO wykrył uszkodzenie tłoczyska na platformie Baltic Beta.

 

Czy opłaca się inwestować w system monitoringu drgań? O tym jak ważny jest nadzór diagnostyczny nad stanem maszyn po raz kolejny pokazują ostatnie wydarzenia na platformie Baltic Beta. Wdrożony na początku roku przez AMC VIBRO system AVM 4000 zarejestrował wzrosty analiz na kanałach umiejscowionych na III stopniu sprężania kompresora. Analiza odsłuchów z poszczególnych kanałów drganiowych potwierdziła rozwój potencjalnej usterki, o czym załoga platformy została niezwłocznie poinformowana. Trzy miesiące po wykryciu anomalii doszło do pęknięcia wodzika oraz do urwania tłoczyska na III stopniu.

Warto zaznaczyć, że tego typu usterka z powodu braku wyraźnych symptomów jest niemożliwa do wykrycia przy wykorzystaniu podstawowych metod monitorowania. Fakt, że system AVM 4000 z wyprzedzeniem zasygnalizował anomalię w pracy kompresora, jest najlepszym potwierdzeniem skuteczności stosowania zaawansowanych urządzeń do analizy wibracji na maszynach wirnikowych.

 

 

Wykrycie usterki tłoczyska to nie pierwsza trafna diagnoza na platformie Baltic Beta. W sierpniu 2015 r. system od AMC VIBRO wykrył problemy w pracy jednego z łożysk silnika napędowego kompresora. W tym przypadku podjęto decyzję o jego wymianie podczas corocznego przeglądu. Po otwarciu silnika okazało się, że nastąpiło wykruszenie elementu bieżni wewnętrznej. Brak reakcji na uszkodzenie mógłby doprowadzić do poważnej awarii a tym samym nieplanowanego przestoju i przymusowej wymiany silnika, co z kolei wiązałoby się z dużymi stratami.

 

Źródło: AMC VIBRO

Authors

Related posts

Góra
English