Turbosprężarki

 

Turbosprężarki, czyli inaczej – sprężarki odśrodkowe, to specyficzny rodzaj sprężarki o budowie turbinowej. Są stosowane w chłodnictwie, w urządzeniach klimatyzacyjnych, górnictwie, hutnictwie. Generalnie wszędzie tam, gdzie istotniejszy jest wydatek powietrza, a nie jego wysokie ciśnienie.

Tego typu urządzenia charakteryzują się przepływem promieniowym sprężanego medium. Może to być zarówno powietrze, jak i inne gazy. Medium jest zasysane do środka obracającego się wirnika z umieszczonymi promieniowo łopatkami i jest odrzucane na zewnątrz wirnika pod działaniem siły odśrodkowej. Ruch gazu w kierunku promieniowym daje efekt w postaci wzrostu ciśnienia jak i generowaniu energii kinetycznej. Zasada jest więc taka, że w przypadku sprężarek odśrodkowych ciśnienie zwiększane jest nie przez zmniejszanie objętości gazu (jak to ma miejsce w przypadku sprężarek tłokowych lub śrubowych), a przez zwiększenie jego prędkości.

W dyfuzorze umieszczonym za wirnikiem energia kinetyczna zamieniana jest na ciśnienie. Na każdym stopniu sprężania osiąga się pewien wzrost ciśnienia generowanego przez sprężarkę, który w przypadku urządzeń przemysłowych jest zwykle mniejszy niż 3. Wyższe wartości stosunku ciśnień ograniczają sprawność stopnia sprężania. Wielostopniowe instalacje sprężarkowe mają możliwość chłodzenia międzystopniowego, co ogranicza zużycie energii.

Turbosprężarki stosowane są do osiągania bardzo dużych przepływów. Znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach techniki, gdzie zachodzi potrzeba sprężania dużych objętości powietrza, np.: w lotnictwie (do pracy silników tłokowych i odrzutowych), w górnictwie, w hutnictwie (jako dmuchawy niezbędne przy wytapianiu i stali).
Sprawność ogólna sprężarek odśrodkowych wynosi 50 do 70%, natomiast ich maksymalne wydajności dochodzą do ok. 6oo tys. m³/h (170 m³/s).

 

Więcej poniżej lub w PDF (link do pobrania):

 

GM_2017_2_30_35 Raport Turbosprezarki

 

Authors

Related posts

Góra
English