ABB i Northvolt nawiązują współpracę, aby stworzyć największą w Europie fabrykę baterii

 

Firmy ABB i Northvolt podpisały protokół ustaleń (MOU) dotyczący szeroko zakrojonego partnerstwa w zakresie dostaw produktów i usług oraz rozwoju technologii na potrzeby najnowocześniejszej fabryki baterii litowo-jonowych Northvolt. Protokół mówi również o bliskiej współpracy obu firm przy opracowywaniu rozwiązań bateryjnych oraz aktywnościach badawczo-rozwojowych. Spółka ABB Technology Ventures (ATV) wesprze ten projekt poprzez inwestycje na wczesnym etapie realizacji.

Northvolt zamierza wybudować największą w Europie i najbardziej zaawansowaną technologicznie fabrykę baterii litowo-jonowych w Szwecji. ABB wesprze projekt wykorzystując swoją wiedzę ekspercką w zakresie automatyki przemysłowej. Firma wdroży zintegrowane rozwiązanie łączące w sobie technologie robotyki, elektryfikacji oraz automatyzacji maszyn i linii produkcyjnych, wykorzystując przy tym cyfrowe produkty z oferty ABB Ability. Fabryka będzie dostarczać europejskim klientom z przemysłu motoryzacyjnego i innych kluczowych branż, wysokiej jakości baterie, z możliwością konfiguracji zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów. Fabryka ma rozpocząć produkcję w 2020 roku. Z kolei linia pokazowa, która umożliwi firmie Northvolt optymalizowanie na bieżąco produktów i procesów, będzie gotowa do 2019 roku.

– Cieszymy się, że będziemy mogli wesprzeć ten przyszłościowy projekt w jednym z najważniejszych dla ABB krajów – powiedział prezes Grupy ABB Ulrich Spiesshofer. – Wspomniana fabryka, integrująca różne rozwiązania w sposób dotąd niespotykany, będzie świadectwem wiodącej roli ABB w dziedzinie automatyki przemysłowej i inteligentnej elektryfikacji. Inwestycja pomoże zaspokoić rosnący popyt na bardziej inteligentne, ekologiczne rozwiązania związane z magazynowaniem energii.

Rewolucja energetyczna stała się impulsem do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii na znacznie większą skalę niż dotychczas i zmniejszania zależności od paliw kopalnych. Elektryfikacja i magazynowanie energii są kluczowe dla funkcjonowania społeczeństw w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Samo przejście na elektromobilność przełoży się na wyjątkowo duże zapotrzebowanie na baterie. Zasadnicze znaczenie dla stopniowego odchodzenia od wykorzystywania paliw kopalnych w procesie wytwarzania i dystrybucji energii ma również możliwość magazynowania energii.

– Świat zmierza w szybkim tempie w kierunku elektryfikacji. Chcemy umożliwić tę transformację poprzez stworzenie największej i najnowocześniejszej fabryki baterii litowo-jonowych na kontynencie europejskim i produkowanie najbardziej ekologicznych w skali świata baterii. ABB jest prekursorem elektryfikacji. Jesteśmy zaszczyceni, że ta firma stała się naszym strategicznym partnerem, kluczowym dostawcą i inwestorem – powiedział dyrektor generalny firmy Northvolt Peter Carlsson.

ABB dostarczy w pełni zintegrowane rozwiązanie z zakresu robotyki, automatyki i elektryfikacji, w tym najlepszy w branży rozproszony system sterowania ABB Ability System 800xA, jak również inne zaawansowane rozwiązania cyfrowe, jak ABB Ability Manufacturing Operations Management. Dzięki zastosowanym technologiom wspomniana fabryka stanie się prawdziwą wizytówką czwartej rewolucji przemysłowej.

Obie firmy nawiązały współpracę technologiczną z myślą o stymulowaniu innowacji w zakresie technologii bateryjnych i rozwijania m.in. platformy produkcyjnej, konstrukcji ogniw i modułów oraz wydajności baterii. ABB i Northvolt zamierzają ściśle współpracować pod kątem opracowywania rozwiązań bateryjnych na potrzeby zastosowań mobilnych i stacjonarnych. W ramach współpracy możliwe są również dostawy baterii.

– W partnerstwie z firmą Northvolt dostrzegamy olbrzymie możliwości jeśli chodzi o tworzenie przyjaznych środowisku rozwiązań dla sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz infrastruktury i transportu. To istotny krok dla nas i naszych klientów do osiągnięcia celu, jakim jest społeczeństwo wolne od paliw kopalnych, zwłaszcza tutaj, w Szwecji – powiedział dyrektor zarządzający ABB w Szwecji Johan Soederstroem.

 

Źródło: ABB

 

 

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English