Oszczędnie i ekologicznie – recykling cieczy w procesie produkcyjnym

Oleje, chłodziwa i emulsje – oto przykłady, jak niejedna substancja stosowana w przemyśle nadaje się do ponownego użytku. Ich recykling przynosi korzyści dla portfela i środowiska. Jak odzyskać je najsprawniej?

 

 

Nikogo nie trzeba przekonywać, że produkcja w obiegu zamkniętym to same plusy. Po pierwsze: przynosi znaczne oszczędności, bo raz zakupioną substancję można wykorzystać kilka razy. Po drugie: ogranicza zanieczyszczenie środowiska. Po trzecie: nie generuje zbędnych odpadów, oszczędza miejsce i czas pracowników.

Marcin Rosolak, ekspert technologiczny firmy Nilfisk, wiodącego producenta urządzeń czyszczących, przekonuje, że nie każdy rodzaj recyklingu wymaga specjalistycznej przetwórni: – Niektóre substancje, zwłaszcza płynne, można odzyskiwać w każdym zakładzie produkcyjnym za pomocą specjalistycznych odkurzaczy. Dotyczy to zwłaszcza przetwórstwa metali oraz wszystkich innych gałęzi przemysłu, w których stosuje się obróbkę skrawaniem – wyjaśnia specjalista.

Tego typu specjalne odkurzacze nie służą do sprzątania zakładu, a dedykowane są konkretnie do odzyskiwania substancji płynnych. Zazwyczaj takie urządzenie wyposażone jest w kosz zbierający zanieczyszczenia. Jeśli oczka kosza są zbyt duże i nie radzą sobie ze skutecznym odfiltrowaniem drobnych opiłków, można dodatkowo zamontować siatkę o oczkach wielkości 50-300 mikronów. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia zostaną oddzielone od cieczy, którą chcemy ponownie wykorzystać.  – Dobry odkurzacz do odzyskiwania cieczy powinien być wyposażony w system skutecznego jej zwracania do maszyny – mówi Marcin Rosolak. – Na przykład pompę, która umożliwia transport cieczy na znaczną wysokość i odległość, jak również równoczesne zasysanie i rozładunek zbieranych substancji. Albo po prostu zawór zwrotny, dzięki któremu zebrane chłodziwo można łatwo przetransportować z powrotem do obrabiarki – wylicza ekspert.

Przy wykorzystaniu nowoczesnych odkurzaczy do płynów, można zebrać i przefiltrować nawet 100 litrów cieczy w zaledwie kilka sekund. Ich regularne stosowanie zapewnia skuteczną konserwację narzędzi skrawających, a poza tym przekłada się na znaczne oszczędności.

 

Źródło: Nilfisk

Authors

Related posts

Góra
English