Zawiesia i trawersy

Podobnie jak uchwyty do szyn wyglądają uchwyty do innych kształtów – rur/prętów, elementów prostopadłościennych, dwuteowników, ceowników, itp. Tu także wykorzystuje się mechanizm kleszczowy lub hakowy, można spotkać także uchwyty śrubowe. Śruba umieszczona w haku jest elementem dociskającym przenoszony ładunek do haka.

 

Uchwyt Śrubowy. Źródło: Mipromet

 

Uchwytem specjalnym są także widły do transportu palet. Widły takie mogą doraźnie zastąpić wózek widłowy, choć operowanie nimi nie jest tak efektywne jak w przypadku tradycyjnego wózka. Uchwyty do palet mają zmienny rozstaw wideł i przystosowane są do zamocowania na haku dźwignicy, dzięki czemu pozwalają na transportowanie ładunków paletowanych przy użyciu różnego typu urządzeń dźwignicowych. Uchwyty do palet mogą mieć także opcję samopoziomowania ładunku.

 

Uchwyt do palet. Źródło: Przedsiębiorstwo HAK

 

W przemyśle szklarskim lub metalowym znajdą zastosowanie zawiesia podciśnieniowe do transportu poziomego lub pionowego. Próżnia (podciśnienie) wytwarzane jest za pomocą sprężonego powietrza. Istnieją także tego typy zawiesia przystosowane do materiałów chropowatych (np. płyt drewnianych).

 

Uchwyt podciśnieniowy do szyb. Źródło: Righetti

 

Authors
Tagi
Góra
English