Tarcze do szlifierek kątowych

W pracy i po pracy

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z faktu, że niewłaściwe przechowywanie tarczy może skutkować ich zniszczeniem. Tarcze, które są przechowywane w wilgotnych pomieszczeniach, mogą bardzo szybko stracić swoje właściwości ścierne. Wielu producentów stosuje również termin przydatności do użycia ze względu na warunki, w jakich są przechowywane tarcze. Nie należy używać tarczy, której stan wzbudza wątpliwości. Dla bezpieczeństwa pracy istotne jest również zastosowanie odpowiedniej tarczy. Nie można stosować tarczy do szlifowania jako tarczy do cięcia i odwrotnie.

Dokonując wyboru tarczy ze względu na jej przeznaczenie należy pamiętać, że wybranie tarczy do nieodpowiedniego materiału (bo jest np. tańsza) i stosowanie jednej tarczy do wszystkich materiałów jest nie opłacalne. Spowodowane jest to faktem, że wydajność cięcia jest uzależniona od materiału ściernego i jego struktury. Tarcza do kamienia nie będzie cięła kamienia w sposób efektywny. Jednocześnie zużycie tarczy może nastąpić bardzo szybko – zwiększy to koszty poniesione na zakup tarcz w skali roku. Zaś stosowanie tarcz do cięcia przy szlifowaniu może skutkować po prostu zniszczeniem tarczy.

 

Źródło: Berner

 

Piotr Stach. Application Engineering Specialist, 3M

Tarcze do cięcia i szlifowania

Zasadniczą różnicą między ściernicą spojoną do cięcia a ściernicą spojoną do szlifowania wynikającą wprost z normy PN-EN 12413 jest wysokość (grubość) ściernicy. Ściernice do cięcia używane na przenośnych urządzeniach np. szlifierkach kątowych mają grubość do 4 mm natomiast ściernice do szlifowania – powyżej 4 mm. Obie te grupy narzędzi ściernych stosowane na urządzeniach przenośnych mogą mieć średnice do 230 mm. Jednak wymiary geometryczne to nie jedyne różnice między ściernicami do cięcia a do szlifowania. Bardzo ważna różnica wynika właśnie z przeznaczenia tych narzędzi ściernych. Ściernice do cięcia służą do przecinania rożnego rodzaju metali czy materiałów ceramicznych czołem narzędzia pod kątem prostym do obrabianego detalu, natomiast ściernice do szlifowania pracują powierzchnią boczną, co sprawia, że kąt nachylenia narzędzia do obrabianego elementu powinien zawierać się między 20 a 30 stopni dając najlepsze efekty obróbki ściernej zachowując przy tym bezpieczeństwo szlifierza. Właśnie wynikająca z bezpieczeństwa jest różnica w wymaganiach cytowanej normy co do przenoszenia obciążeń bocznych. Ściernice spojone do szlifowania ponieważ pracują powierzchnią boczną a nie czołem według normy muszą wytrzymać prawie pięciokrotnie wyższe obciążenie w badaniu jednopunktowego obciążenia bocznego w porównaniu do ściernic do przecinania. Patrząc na przeznaczenie czy rodzaj materiału obrabianego zarówno ściernice do cięcia jak i do szlifowania produkowane w różnych wersjach z różnego rodzaju surowców tak aby mogły pracować na stali zwykłej, nierdzewnej, aluminium, żeliwie czy materiałach ceramicznych.

 

 

Authors

Related posts

Góra
English