Budimex wybuduje zakład silników lotniczych dla XEOS

Budimex, 1 sierpnia br. zawarł z XEOS Sp. z o.o. umowę na budowę zakładu utrzymania, naprawy i konserwacji silników lotniczych w Środzie Śląskiej.
Nowy zakład składać się będzie z budynku głównego na specjalistyczne urządzenia do diagnostyki i naprawy silników, budynku biurowego oraz budynków technicznych. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie 26 tys. mkw. Budimex wykonana również ok. 35 tys. mkw. dróg i miejsc postojowych na terenie kompleksu.
Kontrakt zrealizowany zostanie z zastosowaniem technologii BIM (Building Information Modeling).
W Polsce będzie to pierwszy tak zaawansowany technologicznie zakład, w którym remontowane będą silniki lotnicze. Jego budowa ruszy w pierwszej połowie sierpnia, a zakończy się w listopadzie 2018 r. Zakład rozpocznie pracę w I kwartale 2019 roku.
Wartość kontraktu to 120,59 mln zł netto.
Centrum serwisowania i naprawy silników lotniczych Xeos, powstaje na Dolnym Śląsku na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE).

 

Zdjęcie: Xeos

 

XEOS jest wspólnym przedsięwzięciem Lufthansa Technik (51%) i GE Aviation (49%). To  najnowocześniejsze centrum serwisowania i naprawy  najnowszych silników samolotowych firmy GE – GE-2Bnx i GE9X. Partnerzy joint venture inwestują około 250 mln euro w stworzenie od podstaw  zakładu zlokalizowanego w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Środzie Śląskiej w południowo-zachodniej Polsce. Centrum  zostanie otwarte w II połowie  2018 r. Zatrudnienie znajdzie w nim  600 pracowników. Oprócz demontażu, naprawy i montażu silników, w centrum XEOS będą się również odbywały testy silników w jednej z najnowocześniejszych na świecie specjalistycznych komór testowych.

 

Źródło: Budimex, Xeos

Authors

Related posts

Góra
English