Szlifowanie bez pyłu – wybieramy odkurzacz do „żyrafy”

 

Praca ze szlifierką do gipsu i gładzi, czyli tzw. żyrafą, zapewnia wygodę i efektywność nieporównywalną ze ścieraniem ręcznym. W przypadku dużych powierzchni to oszczędność czasu, większa wygoda i porządek w miejscu pracy. Wszystko pod warunkiem, że dobierzemy do niej odpowiedni odkurzacz. Czym się kierować?

 

Postaw na wydajność

Maszynowe szlifowanie gładzi gipsowych sprawia, że praca przebiega szybko, ale minusem może być pył, który lubi osiadać wszędzie. Jak się go pozbyć? Trzeba pamiętać, że w przypadku „żyrafy” i odkurzacza przemysłowego, najważniejsza nie jest nie wysoka moc, ale wydajność. – Praca z podłączonym narzędziem emitującym stałe i duże ilości pyłu – nie tylko „żyrafą”, ale też szlifierką do drewna czy betonu – wymaga podłączenia odkurzacza zapewniającego stałą, wysoką wydajność odsysania – mówi Radosław Koźba, product manager w Lange Łukaszuk. Co wpływa na tą ostatnią? Kluczową rolę odgrywa powierzchnia aktywna filtra oraz jego system oczyszczania, a dopiero w następnej kolejności moc silnika.

 

Długa i czysta praca

Wśród licznych odkurzaczy można znaleźć modele oferujące system dwufiltrowy o łącznej powierzchni aż 8600 cm² – co jest jedną z największych powierzchni aktywnie filtrujących na rynku. Z kolei dodatkowy system oczyszczania filtrów sprawia, że użytkownik nie musi przerywać pracy aż do chwili wypełnienia się zbiornika. – Proces ten odbywa się za pomocą elektromagnesu, który generuje kilkadziesiąt uderzeń w filtr na każdy cykl czyszczenia. Taki system, obecny na przykład w odkurzaczach firmy Starmix, jest dużo bardziej wydajny niż przedmuchy wstecznym powietrzem – mówi Radosław Koźba. Dlaczego obecność tych rozwiązań jest tak istotna?

 

 

W trosce o sprzęt

W przypadku odkurzaczy z małymi filtrami i bez systemu oczyszczania, praca z „żyrafą” jest niewskazana. Szybko gromadzący się pył może całkowicie zablokować filtr, doprowadzić do przegrzania się, a nawet uszkodzenia silnika
wielofunkcyjnego odkurzacza. Warto przy tym pamiętać, że praca z nim i szlifierką oznacza wysoki poziom eksploatacji obu urządzeń.
– Dlatego swój wybór warto oprzeć o producentów, który zapewniają długą gwarancję, serwis na miejscu, a przeznaczony do nich osprzęt jest łatwo dostępny – mówi Jacek Sztorc, product manager w Lange Łukaszuk.

 

Duet na lata

Jak dodaje ekspert Lange Łukaszuk, często zdarza się, że użytkownicy decydują się na zakup odkurzacza i „żyrafy” za jednym razem. W przypadku tego drugiego urządzenia, dużo większą rolę odgrywa kwestia mocy – 1000 W
i więcej. Liczy się również niska waga, która pozwala swobodnie operować narzędziem z rękami w górze. – Dobór „żyrafy” do odkurzacza jest dużo prostszy – między innymi dzięki dodatkowym przejściówkom. Te są oferowane na przykład ze szlifierkami Menzer i sprawiają, że sprzęt pasuje praktycznie do każdego modelu odkurzacza – tłumaczy Jacek Sztorc. Wybierając taki zestaw, należy pamiętać, że to inwestycja na lata. Wysokiej klasy odkurzacz można podłączyć do każdego urządzenia emitującego pył, a także posprzątać nim miejsce pracy, garaż, a nawet wyciągnąć wodę z zalanej piwnicy.

 

Źródło: Lange Łukaszuk

Authors

Related posts

Góra
English