Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie wykorzystuje pompę Qdos 120

Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (RPWiK) w Chrzanowie potrzebowało rozwiązanie do okresowego, precyzyjnego dozowania chemikaliów w procesie oczyszczania ścieków. Po przeanalizowaniu dostępnych możliwości wybór padł na nowoczesną, wydajną pompę perystaltyczną Qdos 120 Manual z głowicą Santoprene firmy Watson-Marlow. Nowa pompa zwiększa precyzję dozowania chemikaliów, a jej prosty montaż i parametry eksploatacyjne umożliwiają stosowanie jej w miejscach, w których w danym momencie jest najbardziej potrzebna. Konstrukcja pompy minimalizuje też ryzyko narażenia pracowników na kontakt ze szkodliwymi chemikaliami.

Historia i tradycja Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie sięga połowy lat 30-tych XX w., kiedy to zbudowano i uruchomiono miejski wodociąg i kanalizację. Obecnie RPWiK zapewnia dostawy wody oraz odbiór i oczyszczanie ścieków ponad 100 tys. mieszkańców gmin Chrzanów, Lubiąż i Trzebinia w powiecie chrzanowskim w województwie małopolskim. Rocznie przedsiębiorstwo dostarcza mieszkańcom prawie 4,5 mln m3 uzdatnionej wody oraz odprowadza do rzeki Chechło 3,5 mln m3 oczyszczonych ścieków.

Proces oczyszczania ścieków wymaga precyzyjnego dozowania środków chemicznych, w tym siarczanu żelaza PIX 113 i chlorosiarczanu glinu PAX. Są one dodawane do ścieków w celu neutralizacji fosforanów w większości pochodzących z domowych detergentów i środków piorących oraz siarkowodoru, a także w celu zagęszczania osadów. Odczynniki te są jednak żrące, wysoce korozyjne, a w niskich temperaturach mają wysoką lepkość utrudniającą precyzyjne dozowanie ze względu na wysokie opory przepływu.

Stosowane przez RPWiK do tego celu pompy membranowe sprawiały jednak wiele kłopotów: były bardzo delikatne, podatne na korozję oraz zaklejanie membran przez tłoczone chemikalia, co wymagało częstego serwisowania, co prowadziło do długich przestojów. Zasada działania tych pomp powoduje przy tym dużą pulsację ciśnienia, a same urządzenia są wrażliwe na gazy zawarte w tłoczonym medium, co powodowało konieczność stosowania dodatkowych akcesoriów, takich jak tłumiki pulsacji, zawory odgazowujące itp.

Żeby zaradzić tym problemom na początku 2017 r. firma zakupiła nowoczesną, niezawodną pompę perystaltyczną Qdos 120 Manual firmy Watson-Marlow o wydajności do 120 l/h. Pompa ta umożliwia bardzo precyzyjne dozowanie chemikaliów już od 0.1 ml/min z dokładnością ±1%, bez względu na opory hydrauliczne w przewodach, przy bardzo niskiej pulsacji, co umożliwia uproszczenie instalacji. Stały, dokładnie ustawiony i powtarzalny przepływ upraszcza obsługę, a panel kontrolny pozwala na dokładne zdefiniowanie ilości podawanych środków w celu lepszego dostosowania ich ilości do rzeczywistych potrzeb. Pompa Qdos może też zasysać chemikalia bezpośrednio ze zbiornika głównego, położonego nawet kilka metrów poniżej pompy, bez konieczności stosowania dodatkowego zbiornika rozchodowego, co dodatkowo upraszcza jej instalację i obsługę.

W pompach Qdos tłoczone chemikalia przepływają przez elastyczny przewód, nie mając bezpośredniego kontaktu ani z otoczeniem, ani z elementami mechanicznymi pompy, dzięki czemu urządzenie jest odporne na wywoływaną przez nie korozję. Elastyczny przewód oraz minimalna ilość koniecznych akcesoriów umożliwiają szybki montaż i demontaż pompy, co powoduje, że może ona być łatwo użyta w dowolnym miejscu, w którym w danym momencie jest potrzebna. Dzięki prostej konstrukcji, obejmującej minimalną liczbę części ruchomych, pompa jest trwała, niezawodna i stosunkowo cicha. W razie potrzeby wymiana opatentowanej głowicy pompującej ReNu – jedynej części podlegającej zużyciu – może być przeprowadzona w ciągu zaledwie jednej minuty, bez stosowania specjalistycznych narzędzi. Przed demontażem pompy lub wymianą głowicy można odwrócić kierunek pracy w celu opróżnienia głowicy i przewodów z chemikaliów w celu ograniczenia ryzyka dla pracowników.

Potrzebowaliśmy solidnie wykonaną i niezawodną pompę dozującą, którą można szybko przygotować do pracy, zamontować i zdemontować, która minimalizowałoby narażenie pracowników na kontakt z czynnikami szkodliwymi dla zdrowia, a przy tym umożliwiała bardzo precyzyjne dozowanie chemikaliów – powiedział Szymon Wyrwik, dyrektor ds. technicznych w RPWiK. – Pompy Qdos, które są bardzo proste w obsłudze, a w przeciwieństwie do pomp membranowych nie wymagają dodatkowego osprzętu, jak zawory odgazowujące, zawory zwrotne czy tłumiki pulsacji, były idealne do tego celu.

 

Źródło: Watson-Marlow

 

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English