Fabryka Hutchinsona w Zawadzie otwarta

 

Wczoraj przed południem wstęgę w zakładzie w Zawadzie przecięli m.in. Jacques Maigné, prezes i dyrektor generalny firmy Hutchinson, jej szef na Polskę Piotr Gąska i dyrektor fabryki w Zawadzie Paweł Leski. A także m.in.: wicestarosta Mateusz Pasek, wójt gminy Dębica Stanisław Rokosz i Adam Hamryszczak z Ministerstwa Rozwoju.
Dzisiaj nastąpiło symboliczne otwarcie, Hutchinson z rąk budowniczych odbierze fabrykę za kilka dni. Jedenastego września nastąpi transport pierwszej linii produkcyjnej, kilka tygodni później ruszy produkcja. Potem do Zawady dotrą jeszcze dwie linie.

 


Gotowa hala ma powierzchnię 12 tys. m kw, planowana nowa ma mieć 8 tys. m kw. Budowa tej pierwszej trwała 6 miesięcy, ale realizacja przedsięwzięcia – od decyzji o budowie fabryki, to dokładnie 14 miesięcy i 2 dni.
Adam Hamryszczak z Ministerstwa Rozwoju powiedział, że otwarcie fabryki to kolejny dowód na dynamiczny rozwój branży motoryzacyjnej w Polsce. A ponieważ to siódmy zakład tej firmy w naszym kraju, jest to dowód, jego zdaniem, ze poważnie traktuje ona swój rozwój w Polsce. Jacques Maigné zażartował potem, że może czas, by Hutchinson przeniósł siedzibę nad Wisłę, bo w Polsce działa dziś największa  część tego koncernu.
Jacques Maigné zdradził powody, dlaczego Hutchinson zbudował nową fabrykę właśnie pod Dębicą. Z jednej strony to industrialna kultura – nawiązał to działającej tu od przed wojny fabryki opon. Z drugiej kolej i autostrada znajdujące się tuż obok zakładu. A duża część produkcji eksportowana będzie do Europy Zachodniej.
W fabryce w Zawadzie produkowane będą przede wszystkim uszczelki do samolotów i samochodów osobowych. Zatrudnienie znajdzie tu ok. 700 pracowników. Koszt budowy fabryki o powierzchni 21 tysięcy metrów kw. (łącznie z halą, która powstanie) wynosi 160 milionów złotych.

 

Źródło: debica24.pl

Zdjęcia: Agnieszka Kruszyńska-Idzior, Ryszard Pajura

Authors

Related posts

Góra
English