ALM i PLM dla branży samochodowej

 

Nowe, opracowane przez firmę Siemens specjalnie dla potrzeb przemysłu samochodowego, zintegrowane narzędzie do projektowania oprogramowania stanowi odpowiedź na kilka kluczowych wyzwań, z jakimi zmagają się konstruktorzy w związku z dynamicznym wzrostem ilości oprogramowania stosowanego obecnie w coraz to bardziej zaawansowanych technologicznie pojazdach. Dzięki uwzględnieniu zagadnień związanych zarówno z zarządzaniem cyklem życia aplikacji (ALM), jak i cyklem życia produktu (PLM), Siemens oferuje przemysłowi motoryzacyjnemu rozwiązanie, które pozwala na bezproblemowe zarządzanie różniącymi się pomiędzy sobą cyklami życia poszczególnych systemów elektromechanicznych oraz oprogramowania wykorzystywanego do sterowania owymi fizycznymi układami. Dzięki temu producenci motoryzacyjni będą w stanie poprawić funkcjonalność oraz identyfikowalność oprogramowania, oferując tym samym wyższy poziom jakości kompleksowego produktu oraz ograniczając liczbę kampanii serwisowych związanych ze stosowanym w samochodach oprogramowaniem. Dzisiejszy komunikat jest pierwszym z całej serii ogłoszeń dotyczących rozwiązań z Digital Enterprise Industry Solutions opracowanych przez Siemens PLM Software.

– Współczesne samochody stają się coraz bardziej skomplikowane. Montowane są w nich chociażby systemy unikania kolizji czy automatycznego parkowania równoległego, a niedługo na drogach powszechne będą całkowicie autonomiczne auta. Wszystko to sprawia, że zapotrzebowanie na oprogramowanie sterujące tego rodzaju funkcjami będzie rosło, stwarzając poważne wyzwania dotyczące opracowywania nowych produktów – zauważył Dave Lauzun, wiceprezes ds. sektora motoryzacyjnego i transportowego w firmie Siemens PLM Software. – Dzięki zintegrowaniu ALM, tj. możliwości zarządzania procesem projektowania oprogramowania z PLM, czyli zarządzaniem fizycznymi systemami, Siemens daje producentom motoryzacyjnym narzędzie pozwalające na szybsze, wydajniejsze i dokładniejsze opracowywanie niezawodnych i charakteryzujących się wysokim poziomem jakości systemów mechatronicznych, które będą odgrywały kluczową rolę w przyszłości rozwiązań motoryzacyjnych.

Zarządzanie wbudowanym oprogramowaniem w sposób ściśle związany z procesem opracowywania fizycznych systemów pokładowych stanowi ogromne wyzwanie, przez jakim stoją producenci samochodów. Ze względu na charakter obydwu procesów, prace związane z projektowaniem produktów oraz sterującego nimi oprogramowania przebiegają w całkowicie różniących się cyklach. Proces zarządzania projektowaniem oprogramowania przebiega osobno, zaś walidacja interfejsu i jego współpracy ze sprzętem odbywa się w ściśle określonych punktach. W czasach inteligentnych samochodów, interakcje pomiędzy oprogramowaniem i systemami fizycznymi stają się coraz bardziej złożone i uwidoczniają niedoskonałości stosowanych procesów, narzędzi oraz metod.  Aby wprowadzać innowacyjne rozwiązania, niezbędne jest wykorzystywanie „cyfrowego bliźniaka” pojazdu, który odwzorowuje wszystkie jego systemy elektroniczne i pozwala symulować reakcje cyfrowych komponentów współczesnych samochodów, które stanowią integralny element internetu rzeczy.

– Prace nad stosowanym w poszczególnych systemach oprogramowaniem, prowadzone jednocześnie z projektowaniem innych układów, są kluczem do rozwoju inteligentnych produktów i samochodów — powiedział André Girard, starszy analityk ds. internetu rzeczy i technologii zintegrowanych w firmie VDC Research.

Oferowane przez firmę Siemens i przeznaczone dla przemysłu motoryzacyjnego zintegrowane narzędzie do projektowania oprogramowania sprawia, że prace nad oprogramowaniem w końcu będą mogły przebiegać we właściwy sposób i będą postrzegane jako stanowiące integralny element cyklu życia całego produktu. Taka zmiana podejścia jest niezwykle ważna dla producentów samochodów, którzy muszą nieustannie stawiać czoła zmieniającym się szybko technologiom. Nowe rozwiązanie pozwoli im szybko dostosowywać procesy projektowe do aktualnych potrzeb.

 

Źródło: Siemens

Authors

Related posts

Góra
English