Metody analizy środków smarnych

Samodzielnie czy przez firmę zewnętrzną?

Na pytanie czy analizę oleju można przeprowadzić własnymi siłami nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Jeżeli analiza ma być przeprowadzana z uwzględnieniem oceny wielu parametrów środka smarnego zwłaszcza pod kątem diagnostyki maszyny to warto skorzystać z usług firmy zewnętrznej. Wiele firm wykonuje profesjonalnie usługi tego typu. Usługa jest zakończona opracowaniem raportu w zakresie stanu maszyny właśnie w efekcie analizy środka smarnego.

Mniej rozbudowane testy, zwłaszcza w odniesieniu do poziomu zużycia środka smarnego, można wykonać samodzielnie. Na rynku oferowane są specjalne zestawy laboratoryjne przeznaczone np. do podciśnieniowej, membranowej filtracji. Zestawy tego typu to przenośne laboratoria olejowe pozwalające na szybką diagnostykę olejową, którą niejednokrotnie przeprowadza się na stanowisku produkcyjnym.

Specjalne zestawy przeznaczone do wykonywania testów metodą RULER umożliwiają określenie stopnia zużycia oleju, natomiast za pomocą metody MPC (Membrane Patch Colorimetry) oceniana jest kondycja środka smarnego. Procedury pomiarowe przeprowadza się w oparciu o wymagania normy ASTM. W szczelności dokładnie określa się stopień zużycia oleju w maszynie, przez co minimalizowane jest ryzyko przedwczesnych wymian. Oprócz tego śledzi się przebieg zużycia oleju i zapobiega degradacji. W procesie analizy kluczowe miejsce zajmuje możliwość określenia potencjalnego ryzyka powstawania osadów metodą MPC.

 

Przy wyborze metody analizy środka smarnego warto przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj maszyny przemysłowej. Maszyny, które mają charakter kluczowy w fabryce należy poddać szczególnej ochronie. Dla zachowania ciągłości pracy ważna jest diagnostyka prewencyjna. Dobrym narzędziem w tym zakresie to właśnie analiza środka smarnego.

 

Autor: Damian Żabicki

 

Artykuł pochodzi z czasopisma Główny Mechanik nr 6/2016

 

Authors
Tagi ,

Related posts

Góra
English