PCO z umową na udział w modernizacji wozów bojowych wykorzystywanych przez Siły Zbrojne Ukrainy

 

26 czerwca br. należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej optoelektroniczna spółka PCO podpisała dwie umowy z ukraińską firmą Ukrinmash, należącą do Grupy UkrOboronProm. Pierwsza z nich dotyczy dostawy komponentów optycznych dla PCO z Żytomierskich Zakładów Pancernych, druga zaś dostawy przez PCO do ukraińskiego partnera przyrządów stanowiących optoelektroniczny komplet modernizacyjny do wozów bojowych. Podczas uroczystości podpisania umów był obecny Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.

PCO przez ponad dwa lata prowadziło prace związane z przeprowadzeniem pokazów i testów sprzętu optoelektronicznego nowej generacji, który znacząco zwiększy zdolności bojowe wozów i czołgów wykorzystywanych w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Potwierdzają to uzyskane na Ukrainie certyfikaty.

W wyniku starań w PCO opracowano model modernizacji optoelektroniki w wozach bojowych BWP-1 w oparciu o pasywne urządzenia noktowizyjne oraz w czołgach T-72 z zastosowaniem celownika termowizyjnego.

Rozwiązania oferowane przez PCO są sprawdzone i posiadają wszystkie wymagane dopuszczenia do stosowania w wozach wykorzystywanych przez Siły Zbrojne Ukrainy. Żytomierskie Zakłady Pancerne zdecydowały się na zawarcie w ramach zlecenia remontowego Ministerstwa Obrony Ukrainy umowy na dostawę z PCO kompletów urządzeń do modernizacji optoelektroniki w wozach bojowych.

Podpisanie w siedzibie PCO 26 czerwca 2017 roku umów jest inauguracją modernizacji optoelektroniki w wozach bojowych armii ukraińskiej. Kolejnym etapem, do którego dąży optoelektroniczna spółka z Grupy PGZ, będzie stworzenie na Ukrainie centrum modernizacji optoelektroniki z wykorzystaniem osiągnięć PCO na tym polu.

W imieniu PCO umowy z Ukrinmasz podpisał Stanisław Natkański – Dyrektor Techniczny i Paweł Glica – Dyrektor Handlowy.

***

PCO S.A. jest czołowym krajowym producentem przyrządów obserwacyjnych i celowniczych z zastosowaniem techniki laserowej, noktowizyjnej i termowizyjnej dla potrzeb wojska oraz innych służb mundurowych. Oferta spółki obejmuje, zarówno wyposażenie indywidualne żołnierza, jak i wozów bojowych. PCO S.A. zajmuje się również prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych. Spółka PCO S.A. należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. PGZ konsoliduje docelowo ponad 30 firm (z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore i nowych technologii) z rocznymi obrotami rzędu 4,5mld zł oraz przeszło 16 tysiącami pracowników. W efekcie konsolidacji, powstanie jeden z największych koncernów obronnych w tej części świata – lider przemysłowy w procesie modernizacji polskiej armii.

Authors

Related posts

Góra
English