Eko oszczędności w VW Poznań

 

Fabryka samochodów Volkswagen Poznań, w której w ostatnim roku powstało 185 000 samochodów – modeli VW Caddy i VW Transporter i Odlewnia Volkswagen Poznań- która wyprodukowała w minionym roku  30 500 ton komponentów, zużyły w tym okresie  blisko 365 000 MWh energii elektrycznej. To najniższe  zużycie energii na przestrzeni ostatnich 5 lat, pomimo wzrostu produkcji samochodów o 12%. Oszczędności w zużyciu energii szacuje się przy tym na 79 000 MWh, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną prawie 17 500 gospodarstw domowych.

Volkswagen Poznań zgodnie z prowadzoną własną polityką środowiskową i koncernową strategią Think Blue. Factory. zamierza do 2018 roku zmniejszyć obciążenie dla środowiska o 25% w stosunku do roku 2010, na każdy wyprodukowany samochód i każdą wytworzoną część. Optymalizacje dotyczą pięciu kluczowych wskaźników środowiskowych: zużycia wody, energii elektrycznej, emisji lotnych związków organicznych oraz dwutlenku węgla, a także produkcji odpadów.

Dumy z osiągniętych rezultatów nie kryje Katarzyna Nowojewska, pełnomocnik zarządu ds. ochrony środowiska: – Tak niski poziom zużycia energii to nasz fantastyczny sukces, który świadczy nie tylko o zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych, ale również o świadomych pracownikach , którzy wiedzą jak oszczędzać zasoby, a także sami zgłaszają nam swoje pomysły na kolejne optymalizacje.

Sławomir Wichniarz, pełnomocnik zarządu ds. energii dodaje, że ponadto: – Program Think Blue. Factory. przynosi już dziś konkretne rezultaty dzięki wdrożonym energooszczędnym rozwiązaniom. Przykładem jest zastosowanie efektywnych energetycznie urządzeń produkcyjnych takich jak: sprężarka o płynnej regulacji wydajności z modułem odzysku ciepła czy modernizacji urządzeń termo wentylacyjnych. Istotny wpływ na osiągnięcie wspólnego celu VWP ma również każdy z nas indywidualnie, poprzez drobne czynności, jak wyłączanie urządzeń biurowych lub produkcyjnych po zakończeniu pracy. Wszystkie te działania pozwoliły na obniżenie poziom zużycia energii o 26,47% w porównaniu z 2010 rokiem.

W ramach programu „Think Blue.Factory” zakłady Volkswagena, w tym VW Poznań pracują od 2010 roku nad efektywnym wykorzystaniem zasobów w fabrykach przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji.
Zużycie energii oraz wielkość emisji CO2 to dwa spośród pięciu kluczowych wskaźników, które do 2018 roku mają w ramach programu „Think Blue.Factory” zostać zmniejszone o 25%.

Volkswagen Poznań to nowoczesna fabryka samochodów użytkowych i komponentów. Od ponad 10 lat w Poznaniu produkowany jest model VW Caddy i VW Transporter. Stąd samochody te trafiają na rynki całego świata. Volkswagen Poznań to znakomity, a zarazem największy pracodawca w Wielkopolsce. Firma zatrudnia ponad 9000 pracowników. W październiku 2016 otwarto nową fabrykę modelu Crafter w Białężycach k. Wrześni.

 

Źródło: Volkswagen Poznań

Authors

Related posts

Góra
English