Zakończyliśmy drugie regionalne „Starcie Szlifierzy”

 

7 czerwca w stolicy Wielkopolski pojawili się najlepsi specjaliści i po raz pierwszy… specjalistki, aby wziąć udział w mistrzostwach szlifowania i obróbki metalu „Starcie Szlifierzy”. Iskrzyło, błyszczało, a emocje sięgnęły zenitu. Kilkanaście sekund, kilka gramów materiału lub jeden niewłaściwy ruch szlifierką mógł zadecydować o miejscu na podium. W Poznaniu czterech najlepszych profesjonalistów wyszlifowało sobie drogę do wielkiego finału zawodów „Starcie Szlifierzy” i zbliżyło się o krok do nagrody głównej – wyjazdu do Stanów Zjednoczonych!

Celem zawodów „Starcie Szlifierzy” jest docenienie i popularyzacja zawodu szlifierza. Dla najlepszych uczestników mistrzostw w Poznaniu organizator zawodów – firma 3M przygotowała cenne nagrody, które podniosą jakość wykonywanej przez nich codziennie pracy. Ponad 60 profesjonalistów z branży przeżyło na zawodach „Starcie Szlifierzy” prawdziwą przygodę w świecie obróbki metalu. Zawodnicy spróbowali pracy na produktach najwyższej jakości – materiałach ściernych Cubitron i Scotch-Brite, zintegrowali się z kolegami po fachu oraz podjęli rękawice rzuconą im przez organizatora zawodów – firmę 3M.

 1. Laureat I miejsca – Robert Zacharek z firmy Mostostal Konin Sp. z o.o. w Kazimierzu Biskupim otrzymał nagłowie Versaflo z systemem filtrowania powietrza Adflo, produkty Cubitron II i Scotch-Brite, szlifierkę firmy FLEX oraz bon dla firmy o wartości 800 zł;
 2. Nagrodę za II miejsce – przyłbicę Speedglas XXi, produkty Cubitron II i Scotch-Brite, szlifierkę firmy FLEX oraz bon dla firmy o wartości 500 zł otrzymał Paweł Jośko z firmy Teleskop Sp. z o.o z Kostrzyna nad Odrą.
 3. Artur Dusterhoft z firmy Teleskop Sp. z.o.o z Kostrzyna nad Odrą za zajęcie III miejsca nagrodzony został nagłowiem G500, produktami Cubitron II i Scotch-Brite, szlifierką FLEX oraz bonem dla firmy o wartości 300 zł.
 4. Wyróżnienie, przepustkę do Wielkiego Finału, nagrody w postaci ochronników słuchu Peltor Optime, produktów Cubitron II i Scotch-Brite, szlifierki FLEX otrzymał Karol Szałaga z firmy Praks Sp. z o.o. z miejscowości Śrem.

Była to wyjątkowa edycja zawodów, ponieważ po raz pierwszy w mistrzostwach wzięły udział kobiety.

 

 

– Szlifuję i spawam od 4 lat. Z wykształcenia jestem mechanikiem lotniczym, ale ponieważ nie mogłam znaleźć pracy w swoim zawodzie, musiałam się przebranżowić i jako kobieta doskonale odnalazłam się w świecie szlifowania – to takie moje powołanie – mówi Ewa Jacek z firmy Metalbark Sp. z.o.o w miejscowości Przyłęki, jedna z uczestniczek zawodów „Starcie Szlifierzy” w Poznaniu.

Uczestnicy i uczestniczki mistrzostw stanęli ramię w ramię w 5 konkurencjach, które wymagały wiedzy, umiejętności praktycznych i doświadczenia, ale też zręczności, zaradności i refleksu.

 1. Na rozgrzewkę zawodnicy wzięli udział w teście Wiedza Mistrza.
 2. Konkurencja Zręczność Szlifierza sprawdziła zwinność i sprawność zawodników. Ich zadaniem było uzbrojenie w jak najkrótszym czasie szlifierki kątowej.
 3. W konkurencji Zaradność Szlifierza zawodnicy cięli stal nierdzewną.
 4. Refleks szachisty? Szlifierze udowodnili, że to pojęcie jest im zupełnie obce!
  W konkurencji Refleks Szlifierza zmierzyli się w szlifowaniu spoiny na czas.
 5. Ostatnia konkurencja była prawdziwym wyzwaniem! Zadaniem zawodników
  w konkurencji Instynkt Szlifierza, było zdjęcie dokładnie 30 gramów z metalowego elementu.

Zawody „Starcie Szlifierzy” to również niezwykłe wydarzenie dla widzów. Mieli oni jedyną i niepowtarzalną okazję, by wejść w skórę szlifierza, a dokładnie jego kostium ochronny i pod okiem eksperta samemu spróbować szlifowania. Dla widzów i mediów, firma 3M przygotowała dodatkowe atrakcje. Widzowie mistrzostw poznali zawód szlifierza oraz zobaczyli, jakie przedmioty oraz dzieła sztuki wychodzą spod szlifierki.

Wszystko zaczęło się od projektu, w którym brał udział mój mąż. Wówczas zrozumieliśmy, że istnieje również bardziej artystyczne oraz kreatywne podejście do szlifowania i tak obecnie nasza pracownia oferuje obrazy tworzone za pomocą szlifierki. „Malowanie” obrazu szlifierką w zależności od stopnia skomplikowania projektu może potrwać nawet kilka dni – mówi Agnieszka Małkiewicz z firmy Dekormet. Podczas pracy nie możemy się jednak pomylić, ponieważ metal w przeciwieństwie do tradycyjnego płótna jest bardzo wymagającym materiałem – dodaje Mariusz Małkiewicz.

 

Samemu wyszlifowana pamiątka? To najcenniejsza pamiątka!

 • Na stoisku szlifowania widzowie mogli samemu pod okiem eksperta z firmy 3M spróbować szlifowania i poczuć jak spod szlifierki lecą iskry.
 • Manufaktura pamiątek. W tej strefie widzowie mogli samemu wyszlifować statuetkę „Starcia Szlifierzy” lub breloczek 3M i zabrać jako pamiątkę z zawodów.
 • W strefie zawodów można było obejrzeć wystawę obrazów tworzonych szlifierką przez

Szlifierze, którzy wzięli udział w zawodach „Starcie Szlifierzy” w Poznaniu udowodnili, że szlifowanie jest nie tylko dla nich pracą, ale przede wszystkim pasją. Widzowie mieli okazję uczestniczyć w niesamowitym przedstawieniu. Skupienie na twarzach, lecące iskry i dreszczyk emocji. Jesteśmy pod wrażeniem, że strefa, gdzie widzowie pod czujnym okiem eksperta mogli spróbować szlifowania cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem – mówi Piotr Ossowski, Dyrektor Sprzedaży Działu Materiałów Ściernych z firmy 3M.

 

Ostatni dzwonek na udział w zawodach „Starcie Szlifierzy”

Następne i już ostatnie regionalne zawody w szlifowaniu odbędą się 4 października w Sosnowcu podczas targów TOOLEX. Wyłonią one kolejnych mistrzów obróbki metalu, którzy wraz z laureatami z Nadarzyna i Poznania zetrą się w wielkim finale. Wtedy też powalczą o tytuł Szlif Mistrza 3M i cenne nagrody, w tym wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Partnerami drugich regionalnych zawodów drugiej edycji „Starcie Szlifierzy” w Poznaniu byli: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Targi ITM Polska – Innowacje Technologie Maszyny, FLEX, KEMPER, FANUC, Targed, Troax i Dekormet.

 

Źródło: 3M

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English