Grupa Stelmet wybuduje nowy zakład produkcji pelletu w Grudziądzu

 

Grupa Stelmet, europejski lider w produkcji i dystrybucji drewnianej architektury ogrodowej (DAO), rozpoczyna budowę zakładu produkcji pelletu w Grudziądzu. MrGarden, spółka zależna, zrealizuje inwestycję w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej fabryki drewnianej architektury ogrodowej.

Wartość projektu inwestycyjnego szacowana jest na około 20 mln zł. Harmonogram inwestycji przewiduje, że budowa zakładu potrwa do końca 2017 r., a jego rozruch nastąpi w pierwszym kwartale 2018 r. Roczne moce produkcyjne nowego zakładu sięgną ponad 40 tys. ton pelletu, co oznacza, że łączne zdolności Grupy Stelmet wzrosną do około 150 tys. ton pelletu rocznie. Obecnie Grupa Stelmet dysponuje zakładem produkcji pelletu w Zielonej Górze i jest wiceliderem w produkcji tego ekologicznego paliwa w Polsce.

Nowy zakład w Grudziądzu stanowić będzie doskonałe uzupełnienie fabryki drewnianej architektury ogrodowej. Produkty uboczne powstające przy jej produkcji, takie jak wióry, zrębki, trociny czy kora, tak jak dotychczas będziemy w części sprzedawać, a także przerabia na pellet. W ten sposób zagospodarowujemy 100% cennego surowca, jakim jest drewno. Wierzymy, że nowa inwestycja pozwoli zwiększyć przychody Grupy i utrzymać pozycję jednego z wiodących producentów pelletu w Polsce – przekazał Zarząd Stelmetu.

Grupa Stelmet sprzedaje pellet pod markami Lava, Olimp, Firemaxx oraz Ecospecial. Grupa jest drugim największym jego producentem w Polsce oraz istotnym dystrybutorem na rynki europejskie. Pellet uzupełnia ofertę produktów Grupy Stelmet, co pozwala jej dywersyfikować przychody i maksymalizować marże.

W roku obrotowym 2015/16 przychody Grupy Stelmet ze sprzedaży pelletu wyniosły 56,5 mln zł i stanowiły około 10% łącznych przychodów.

 

Czym jest pellet?

Pellet to rodzaj ekologicznego paliwa powstającego ze sprasowanej pod wysokim ciśnieniem biomasy bez udziału jakichkolwiek chemicznych substancji klejących. Pellet drzewny produkowany przez Grupę Stelmet powstaje z produktu ubocznego (wióry, zrębki, trociny) uzyskiwanego w procesie produkcji drewnianej architektury ogrodowej. Zaliczany jest do najbardziej efektywnych źródeł energii i jest wykorzystywany zarówno przez klientów indywidualnych, jak i do wytwarzania energii cieplnej w dużych instalacjach, a także do produkcji energii elektrycznej w energetyce zawodowej. Pellet drzewny jest paliwem ekologicznym – emisja dwutlenku węgla podczas spalania jest równa ilości dwutlenku węgla pochłoniętego przez drzewo podczas jego wzrostu, a pozostała po spaleniu niewielka ilość popiołu (poniżej 0,5%dlapelletu produkowanego przez Stelmet) może zostać użyta również jako nawóz.

 

Źródło: Stelmet

 

Authors

Related posts

Góra
English